MAINSTREAMOVÝ DETOX

17:01

ČTVRTEK 25.ČERVNA25.ČERVEN 2026

Petr Macinka k rozhodnutí ústavního soudu. "Je to pokus o ústavní puč "

Gregor i Jan

Petr Macinka k rozhodnutí ústavního soudu. "Je to pokus o ústavní puč "

Přepis videa

Zobrazit / skrýt přepis

Omlouvám se kolegyni z respektu, že se moje vyjádření k ní dostane asi až o 20 vteřin později.

Omlouvám se, nezlobte se na mě, já vás mám rád.

Dovolte mi, abych se vyjádřil k tomu pokusu o ústavní půjčku, který se včera rozehrál na Pražském hradě a dneska pokračuje v Brně.

Dostali jsme usnesení Ústavního soudu, které mimo jiné ukládá vládě, ministrovi zahraničních věcí a ministerstvu zahraničních věcí, aby bezodkladně notifikovalo Severoatlantickou alianci o tom, že součástí delegace bude i pan prezident Petr Pavel.

Samozřejmě usnesení Ústavního soudu je třeba brát vážně, i když je to předběžné opatření.

My zítra doakreditujeme svého druha prezidenta jako člena delegace, která bude vedena předsedou vlády na summit NATO.

O tom, jakou přesně roli bude mít Petr Pavel v Ankaře, rozhodne vláda v pondělí na svém pravidelném zasedání.

Já vnímám tuto situaci tak, že prezident prostě vyhlásil válku vládě a svými kroky také nekonečně rozeštval celou českou společnost. To podle mého názoru není úlohou prezidenta. To je spíše chování nějakého politického nájezdníka, který se snaží dobít nějaké území.

Musím tedy říci s politováním, že Petr Pavel tak učinil v době, kdy už na mě nějakou dobu premiér apeloval, abychom se společně snažili ty spory mezi námi a Pražským hradem postupně zahlazovat.

Petr Pavel bohužel těmito svými kroky tu situaci celou velmi dramaticky vyeskaloval, takže žádné uklidňování situace ani zahlazování těch sporů v tuto chvíli nepřipadají v úvahu.

Jak jsem minulý týden na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, pokud by prezident Pavel podal ústavní žalobu na vládu, považoval bych to za akt nepřátelství. Takže já přesně takto tu situaci vnímám.

Stejně jako myslím, že nyní je už asi každému jasné, že ta lobistická skupina lidí okolo Petra Pavla rozjela mnohem rozsáhlejší akci, která se určitě netýká pouze účasti na sumitu NATO, ale která má za cíl násilně změnit ústavní zřízení a ústavní pořádky v České republice.

Děkuji.

A protože nejsem jako pan prezident, umožním vám, abyste se klidně ptali na vaše otázky.

Prosím, Česká televize.

Dobrý den, Karolína Jelinková, Česká televize.

Podle těch slov, která jste použil na začátku, to znamená, že vy nemáte důvěru v nezávislost Ústavního soudu. Zároveň by mě ještě zajímalo, jestli přece jenom nebudete chtít zorganizovat nějakou schůzku s panem prezidentem před tím summitem, jak by tam případně vlastně mohla ta situace vypadat, jestli to nebudete chtít nějakým způsobem předjednávat.

A zároveň Ústavní soud argumentoval i tou zvyklostí, že Česko zastupoval prezident právě na sumitech NATO. I tohle byl ten argument.

Ano, rozumím tomu. Já nebudu komentovat, jestli, e, já nevím, jak jste to říkala přesně, nebudu zpochybňovat Ústavní soud. K tomu se vyjadřovat určitě nebudu.

Každopádně myslím, že jsme byli právě svědky nejrychlejšího soudního procesu v historii lidstva. Takže to, že někdo byl schopen takto rychle rozhodnout na tak komplikované věci, to o něčem svědčí.

Žádná schůzka s prezidentem určitě nebude. O tom, jaká bude jeho role a pozice na tom summitu, rozhodne v pondělí vláda.

Tady Radek Bartoníček. Radek Bartoníček nikdy nedostane otázku jako první nebo druhý, tak teďka si to zaslouží.

Děkuju, pane ministře. Nejste přece jenom ovládaný až příliš emocemi. Není lepší, jak se říká ve fotbale, ten míč položit na zem a trošku tu situaci zklidnit? Nemyslíte si, že možná se až tak moc nestalo?

Je to zaprvé předběžné opatření. Týká se účasti prezidenta někde v zahraničí, čehož se účastnili v minulosti všichni prezidenti. To znamená, situace skutečně není třeba taková, jak jste ji popisoval.

Druhý dotaz. Vy jste naznačil trošičku, my se mu pomstíme, my se domluvíme na vládě svým způsobem, aby ta jeho účast tam možná byla jenom nějaká formální nebo dáte mu tam prostor nebo cítíte prostě určité příkoří.

Děkuju moc.

Já cituji, že musí být součástí oficiální delegace. Součástí oficiální delegace bude, když nás k tomu odsoudil Ústavní soud. A v té delegaci tam bude mít nějakou roli. Šéf delegace bude předseda vlády. Ten má už dokonce i osobní pozvání na ty akce a tak dále.

Budou tam akce pro ministra zahraničních věcí, budou tam akce pro ministra obrany a tak dále a určitě nějaký program pro zbytek delegace tam také bude.

Ohledně těch emocí, jestli je zklidnit. Já jsem to říkal. Pan prezident tu situaci dramaticky vyeskaloval v době, kdy celá ta situace už směřovala k nějakému postupnému zklidňování.

Ale jak říkám, vyhlásil vládě válku. Pokusili se o ústavní půjčku, takže my jsme ústavní činitelé a máme si naší ústavy vážit. Máme si vážit našeho zřízení.

Když tady říkáte, že jsou tady nějaké zvyklosti nebo něco, že se někdo něčeho účastnil, tak tady také máme 36 let nějaké ústavní zřízení. A to se Petr Pavel nyní snaží měnit. Snaží se to měnit násilně.

Já myslím, že ústava má být měněna v parlamentu, to znamená v Poslanecké sněmovně, v Senátu. Nikoli tímto způsobem. Ústava je nejdůležitější právní dokument. To znamená, že má být měněna zástupci lidu, kteří byli zvoleni v sněmovních a senátních volbách. Nikdo jiný tuto možnost mít nemá.

Takže když vidím, že se o to pokouší, nemohu to komentovat jinak.

A jak říkám, prostě to byl velmi nepřátelský krok. Nemuselo se to stát.

Evidentně, i když pan prezident mluví o tom, že mu nejde o samit NATO, že mu jde o princip a tak dále, ale tím, že žádal toto předběžné opatření, ukázal, že mu jde jenom o to, aby se dostal také do Ankary.

Tak dobře, tak se tam nejspíš dostane. Naši lidé zítra rozšíří tu delegaci o Petra Pavla a ať si to užije.

Děkuji. Český rozhlas.

Dobrý den, Daniela Brychtová, Český rozhlas.

Já bych se nejdřív zeptala na to, že vy byste měli jako vláda poskytnout součinnost panu prezidentovi ohledně té cesty do Ankary. Vy jste včera zmíňoval, že kvůli bezpečnosti by pravděpodobně neměl v jednom letadle sedět prezident a premiér. Tak se zeptám trošičku procesně. Co vás tady teď čeká v rámci zajištění a zmiňoval jste, že to berete jako nějaký akt nepřátelství. Tak co teď možná z vaší strany čekat dál?

Děkuju.

Ta zmínka o letadlech je pro diváky. Vím, že je takový úzus od letecké havárie ve Smolensku, kde zahynul tragicky polský prezident v roce 2010 téměř se celou svojí prezidentskou kanceláří. Byl zaveden takový úzus, že prezident a premiér nemají cestovat společně letadlem.

Takže ale i to bude předmětem diskuze na vládě.

Eh, a protože je tady opravdu vedro, tak se ta druhá otázka směřovala prosím pěkně, kam?

Eh, že jste zmiňoval, že je to podle vás nějaký... Jo, už vím, už vím.

Tak ne, víte co? Já radši nemůžu nic říkat, protože jsem byl jednou... stalo se mi, že jsem něco někde naznačil a pak jsem strávil dvě hodiny na NCOZ. Takže se na mě nezlobte, abych zase náhodou někoho nevydíral, i když to žádné vydírání nebylo. Ale myslím, že jakékoli slovo by tak mohlo být jistými lidmi vykládáno, takže uvidíme.

Děkuji.

Mimo jiné, pane ministře, eh já možná použiju vaše slova nebo začnu tím. Emoce se teď nedají zklidnit. Je to nepřátelský krok.

Eh, když se teď ohlédnete zpětně, vy budete říkat, že to... Říkal jste to vlastně při tiskové konferenci, že celý ten spor zahájil prezident. On by zase řekl, že motoristé začali ten spor.

Ale nebylo, když se teď ohlédnete zpětně, lepší možná v nějaké chvíli udělat krok zpátky a deeskalovat tu situaci, než to nechat dojít do téhle situace, aniž bych teď prostě chtěl rozsuzovat, kdo je tím prapůvodcem celé té věci?

Ne, neumím, nevím, jakým způsobem motoristé mohli rozpoutat tento spor. To si myslím, že každému je jasné, že my jsme nic takového neudělali.

Eh, na druhou stranu, jenom aby bylo jasno, co se stalo v pondělí na vládě. Prostě prezident žije v přeludu, že vláda ho chce nějak omezovat, brát mu kompetence nebo pravomoce nebo výkon a tak dále.

Eh, ale vláda se pouze rozhodla, že u jedné velmi významné pro vládu akce si chce obhájit své pozice sama a ne tam nechat mluvit, jako za jiných okolností nebo na jiných fórech, někoho, kdo se zabývá politikou a s jakoukoli politikou exekutivní, tou dynamickou, nemá v České republice vůbec nic společného.

A já nevím, možná pán prezident žárlí na vládu, že nemůže být tvůrcem žádných politik a proto se pokouší o ústavní puč.

Poslední dotaz.

Kristýna Jinková, respekt.

Eh, já bych se zeptala, pane ministře. První věc, já možná jenom upřesním pro diváky, že podle mých informací má prezident o letadlo požádáno už od dubna, takže předpokládám, že to budete řešit. Takže vy na vládě v pondělí budete hlasovat o tom, aby mu kabinet poskytl letadlo, respektive armáda letadlo.

A druhá věc, eh soudci se ještě před vaším vyjádřením ohradili vůči výtkám některých poslanců o nezávislosti Ústavního soudu. Vy tu mluvíte o pokusu o ústavní puč. Váš kolega Filip Turek pro seznam zprávy uvedl, že Ústavní soud potvrdil, že by neměl existovat. Tak si uvědomujete vážnost těch slov.

Děkuju.

Tak já nebudu komentovat spekulace, které vy máte v respektu. Někdy se vám podaří odhadnout situaci, jindy je to spíše v rovině nějakých fantasmagorií, takže to nechám stranou.

Eh, kolegu Turka také. Kolega Turek je akademicky uvažující člověk a on zřejmě má na mysli, že nejstarší demokracie evropská je ta britská, která si vystačila i bez Ústavního soudu. Ale to myslím, že není předmětem této diskuze, jestli máme mít takový nebo jiný právní systém. Uvidíme.

Takže na vládě se o tom určitě budeme bavit a po vládě bude, jako vždycky, tisková konference, kde jste všichni zváni.

Děkuji.

Další dotaz.

Dobrý den, Žóna Drabková, televize Nová.

Vy už jste mluvil o tom, že ty technické detaily budete řešit až na vládě. Já se přece jen zeptám na váš názor, zda by tedy prezident Petr Pavel měl být i na té neformální večeři?

Eh, na té neformální večeři nebude, protože myslím si, že už by byla opravdu velká ostuda, kdybychom se teď snažili nějak požádat, aby došlo ke změně té pozvánky, která dnes jmenovitě došla na osobu premiéra, který je a bude a zůstane vedoucím či šéfem té delegace.

Takže prezident na té večeři určitě nebude. Vyřídíme mu akreditaci na summit a na to. To ano, protože nás k tomu odsoudil Ústavní soud.

Ale myslíte si, že když to půjde do dalších eskalací, protože se cítí, že se mu někde vzkazy odtěžují, není velkou možná to nějakým způsobem se s tím smířit a adaptovat?

Víte, eh, já to říkám a zopakuji, že prezident svými kroky vyhlásil vládě válku a svými kroky nekonečně rozeštvává, rozděluje, atomizuje celou společnost.

A toto není role zodpovědného prezidenta. Toto není role politika, který byl do této funkce zvolen. Eh, to je popření všeho, co říkal jak v kampani, tak i po zvolení, jak chce spojovat a jak chce diskutovat.

To je normálně nájezdnické chování a pokus o změnu ústavních poměrů.

Je tady ještě nějaký dotaz?

Tak prosím.

Ještě někdo vzadu?

Zase deník N.

Kateřina Frozová, deník N.

Dobrý den. Pane ministře, já bych se chtěla zeptat, vy jste hovořil o tom, že v pondělí vláda bude jednat o tom, v jaké roli pan prezident pojede na ten summit. S jakým návrhem na tu vládu půjdete? Co konkrétně budete navrhovat?

A ještě jednou se vás zeptám na ten výrok pána Turka, který tu citovala vaše kolegyně. Eh, je na místě takto hovořit o Ústavním soudu? Je to váš poslanec? Vy jste ho chtěli nominovat do role ministra zahraničí, později ministra životního prostředí. V obou případech neúspěšně.

Víte, nezlobte se na mě, ale já jsem to neviděl, nečetl. Tvrdí to tady médium respekt, které se ne vždycky úplně trefí, obvykle necituje přesně a vždycky si do toho přidává nějaké své kudrlinky.

Takže já se opravdu neměl... já se opravdu, tato tisková konference není o Filipu Turkovi, jak vy byste si to přál a řešíte Turka pořád rádi. Asi vám zvyšuje čtenost, což mu určitě svědčí ke cti. A aspoň máte taky nějaký prodej svých novin, takže těžko říct.

A já v tuto chvíli opravdu nevím, s čím půjdu na vládu. To bude debata na vládě, která proběhne v pondělí.

A jakou máte představu?

Eh, já mám bujnou fantazii.

No tak nás v pondělí to budeme projednávat na vládě. Tak je to vážná věc, tak to budeme vážně řešit na vládě.

Tak jo, děkujeme všem. Pokud nejsou další dotazy, tak na shledanou.

Na shledanou.