Z miest začiatku druhej svetovej vojny vyzývam na mier na Ukrajine. Čím skôr skončí, tým lepšie.
Z miest začiatku druhej svetovej vojny vyzývam na mier na Ukrajine. Čím skôr skončí, tým lepšie.
Přepis videa
Zobrazit / skrýt přepis
Sľúbili sme, že navštívime všetky významné miesta, aby sme si tak pripomenuli koniec druhej svetovej vojny. A bola to nielen Moskva, kde sme položili kvety k hrobu neznámeho vojaka a poďakovali za oslobodenie Slovenska, ale navštívili sme viaceré miesta na Slovensku. Boli sme aj v Dunkirku, to znamená v Normandii. A teraz sa nachádzame na mieste, ktoré je známe tým, že tu začala druhá svetová vojna.
1. septembra 1939 v Dánsku, Westerplatte, začal nemecký útok a tento dátum sa označuje ako dátum začiatku najhroznejšej svetovej vojny, aká kedy na Zemeguli bola. Stojím tu aj preto, lebo pred chvíľkou som bol účastníkom veľkej konferencie o obnove Ukrajiny, na ktorej sa hovorilo o kľúčových ustanoveniach. Vlády, dámy a páni, musia vždy obhajovať diplomaciu. Posúdiac diskusie európskych lídrov, stále viacej členských krajín EÚ vidí jej prednosti. Verím, že EÚ by mala podporovať iniciatívy na mier. Tabuľa znamená deštrukciu a deštrukcia znamená rekonštrukciu počas vojny, obnovu demokracie, budovanie prosperujúcej európskej Ukrajiny.
Chcem pripomenúť, že za vládu Slovenskej republiky som predovšetkým zdôrazňoval nevyhnutnosť diplomacie. Neveríme, že vojna na Ukrajine má nejaké vojenské riešenie. To je úplne zbytočné zabíjanie ľudí. A je mi ľúto, že je pomerne veľa premiérov a krajín v Európskej únii, ktoré podporujú vojnu. Ďalšie a ďalšie peniaze idú na Ukrajinu. Teraz bola schválená 90 miliardová vojenská pôžička a práve dnes prvá tranža išla na Ukrajinu. Môžem povedať, že Slovensko sa na tejto vojenskej pôžičke vôbec nezúčastňuje, pretože my odmietame podporovať vojnu. Chceme podporovať mier, chceme podporovať humanitárnu Ukrajinu.
Preto aj dnešná konferencia ma opäť utvrdila v tom, že nejaký eminentný záujem na konci vojny tu nie je. Ja všade tam, kde prídem, budem opakovať: treba si sadnúť za rokovací stôl a rokovať radšej tri roky, ako nechať tri roky zabíjať ľudí. Nemáme presné štatistiky, lebo nikto nechce povedať pravdu, ale pripúšťam, že na oboch stranách to môže byť 20 000 mŕtvych mesačne a k tomu ešte veľký počet ťažko zranených ľudí. Ak to zrátam, tak to môže byť do roka pol milióna mŕtvych ľudí a ťažko zranených ľudí, vyradených z reálneho života, a nevidíme žiadnu perspektívu.
Preto opätovne apelujem aj tu na tomto veľmi posvätnom mieste, mieste začiatku druhej svetovej vojny, aby sme podstatne viacej tlačili na mier ako na vojnu. A dnes konferencia, ktorej som bol účastníkom, sa mi zdá, že opäť viacej hovorila o podpore Ukrajiny vojenskými dodávkami, peniazmi, aby mohli nakúpiť ešte viacej zbraní. Ak takto na to pozerám, tak tá vojna môže trvať ešte veľmi veľmi dlho a mne to je veľmi ľúto. Slovensko je mierová krajina. Ja tieto vojnové šialenstvá odmietam podporovať.






