MAINSTREAMOVÝ DETOX

15:24

PONDĚLÍ 22.ČERVNA22.ČERVEN 2026

Proč Češi platí za emisní povolenky nejvíce ze všech? 🇨🇿💶 #vysokenapeti #energetika #podcast

Datarun

Proč Češi platí za emisní povolenky nejvíce ze všech? 🇨🇿💶 #vysokenapeti #energetika #podcast

Přepis videa

Zobrazit / skrýt přepis

Poslední novinka. Evropská komise má výhrady k financování nových dukovanů. To je taky velice veselá zpráva. Důvod je úžasný. Ta podpora, která je tam navržená, jim připadá příliš štědrá. Jinak prý jsme ještě nedodali dostatek detailů. OK, to může být. Který podle nichž by bylo vlastně možné posoudit ty dopady na ten trh, ale zatím je to nějaké úvodní stanovisko té komise. Bude se ještě jednat dál.

Do toho doplňuju kontextovou zprávu. Souběžně Evropská komise souhlasila s dočasným rozšířením podpory energeticky náročného průmyslu v Německu. Takže firmy tam budou moci i letos čerpat podporu nejen na cenu elektřiny, ale i na kompenzace nepřímých nákladů emisního obchodování.

A teď kouzelná citace. Německá vláda si od opatření slibuje posílení konkurenceschopnosti průmyslu. Hele, to mně připadá, že si z nás už dělá jako legraci. Tak naše dukovan jsou problém, ale jejich dotování průmyslu je jako čajk.