Dnes jsme rozhodli o mandátu a složení delegace České republiky na summitu NATO v Ankaře
Dnes jsme rozhodli o mandátu a složení delegace České republiky na summitu NATO v Ankaře
Přepis videa
Zobrazit / skrýt přepis
Na základě mého návrhu jsme rozhodli, že Česko bude zastupovat delegace, kterou povede předseda vlády a dále v delegaci budou ministr obrany Zuna a ministr zahraniční Macinka. Ty důvody, které nás k tomu vedly, aby ta delegace byla v tomto složení, jsou naprosto praktické. Tento summit vzhledem k tomu, co se děje ve světě, se bude lišit od těch předchozích a pro naši zemi, pro Českou republiku bude velice důležitý.
Samozřejmě my máme tady nějaký zbytečný a nesmyslný spor, který samozřejmě je stále v mediálním prostoru. Že by šlo z naší strany o nějaký trik nebo že bychom panu prezidentovi něco zakazovali, my to zásadně odmítáme. Není to pravda. Pan prezident podle dostupných informací během svého mandátu absolvoval 61 zahraničních cest a jenom za naší vlády za těch šest měsíců tohoto roku navštívil 12 zemí. A před dvěma týdny jsme schválili ho do čela delegace na valné shromáždění OSN. Takže určitě tady není žádný důvod, že bychom měli nějaký zájem bránit panu prezidentovi v jeho ústavních kompetencích.
Minulý rok se páteční neformální večeře zúčastnili ti sami lidé, kteří se pak zúčastnili toho jednání. To jednání na druhý den je víceméně formou toho, že každý vedoucí delegace vystoupí pár minut a víceméně už je to spíš formální. Na tom neformálním setkání minulý rok bylo, jak jsem si to dohledal, 18 členů Evropské rady. To znamená, že to je místo, kde já zastupuju Českou republiku, tak jak to bylo minulý týden v Bruselu. To je stále, že tam zastupuju Evropskou radu a právě si myslím, že ta neformální večeře slouží k tomu, aby jsme mohli společně s lídry řešit další věci, které řešíme v rámci Evropské unie.
Ten summit samozřejmě bude o tom, jak plníme ta procenta. Samozřejmě v roce 2025 ani v předcházejících letech se nám nepovedlo naplnit 2 %. A my na rozdíl od předchozí vlády, která tvrdila, že to naplnila, není to pravda, my máme čísla z NATO, také ani neslibujeme, že se nám to tento rok podaří naplnit. V každém případě děláme proto maximum. Soustředili jsme se na priority. To znamená vlastně navyšovat počet vojáků v naší armádě, podpořit vzdělávání, podpořit ty vysoké školy, podpořit jejich lékařskou fakultu a to jsou ty priority, samozřejmě jejich příjmy, jejich benefity a další věci. A projednali jsme novou koncepci naší armády, která se vrací k těm závazkům, co jsme měli předtím. To znamená budování té mechanizační brigády. Chceme se soustředit na protivzdušnou obranu, na protidronovou obranu.
My jsme zdědili nějaký rozpočet, to je všeobecně známá informace. Takže určitě si všichni vzpomenou, že jsme měli rozpočtové provizorium a že jsme se museli rozhodovat, jestli samozřejmě zastavíme veškeré dopravní a infrastrukturní stavby, nebo nejdřív dáme do pořádku celý ten rezort armády, který v minulosti měl obrovské investice, ale z našeho pohledu nebyly transparentní, byly podivné a více z nich se vyšetřuje. Takže to je důvod, proč jsme rozhodli, jak jsme rozhodli. Já myslím, že to má racio, že to má nějaký jasný důvod.
Samozřejmě my tam budeme obhajovat pozici České republiky. Určitě nebudeme mluvit tak, jak mluvila v minulosti předchozí vláda, že bychom se na ně vymlouvali. Fakt je, že samozřejmě ten přístup procentuální je také nějaký přístup. My si myslíme, že je důležité budovat armádu, mít vlastně dostatečný počet vojáků. Na to se chceme soustředit a určitě jsme připraveni vysvětlovat tu naší pozici. Je to naše zodpovědnost. Vláda je zodpovědná za zahraniční politiku a je odpovědná i na rozpočet. A proto to rozhodnutí ty delegace v tom složení, jak jsem ho uvedl.






