MAINSTREAMOVÝ DETOX

15:26

PONDĚLÍ 22.ČERVNA22.ČERVEN 2026

V pořadu Partie na CNN Prima NEWS jsem mluvil třeba o Trumpovi, ČNB i o rozpočtu

ANO Bude Líp

V pořadu Partie na CNN Prima NEWS jsem mluvil třeba o Trumpovi, ČNB i o rozpočtu

Přepis videa

Zobrazit / skrýt přepis

A vítám slibovaného hosta, předsedu vlády a předsedu hnutí Andrej Babiš.

Dobrý den.

>> Dobrý den a děkuju za pozvání.

>> Pane předsedu, díky, že jste to přijal.

Eh, probereme spolu hodně, máme hodně času. Probereme zahraniční politiku, domácí politiku, ekonomiku, samozřejmě fungování vlády po šesti měsících, možné personální změny i zákon o střetu zájmů.

Jestli dovolíte, já začnu tou velkou aktualitou. Do Švýcarska odcestovaly týmy Íránu i Spojených států. Donald Trump chce, aby Hormus byl v příštích 60 dnech bezplatný. Jak hodnotíte tu dohodu, kterou uzavřel Donald Trump s Íránem? Splnila ta operace ten cíl?

>> No, tak my přesně nevíme, co uzavřel. Jo, ono se to stále mění, je to v pohybu. Eh, takže on to podepsal na dálku v rámci G7. A eh my máme tu výhodu, že Česká republika sedí vedle Francie, takže já jsem sedím vedle Macrona, tak jsem se ptal, jak to bylo s tím Trumpem.

No tak pozitivní zpráva je, že poprvé snad od napadení Ukrajiny Ruskem mají Spojené státy a Evropa na to stejný názor. No a tady ohledně Hormusu, tak Írán paradoxně, eh vždy, když se chystaly ty rozhovory v Pakistánu, tak on parkoval tady na našem pražském letišti, tak my jsme vždycky věděli, kdy tady je.

A teď to vypadá, že budou jednat, ale pokud to není úplně hotové, tak nemůžu já dneska to nějak hodnotit. Já si přeju, aby to samozřejmě dopadlo, protože má to vliv na ceny pohonných hmot a tak dále, ale počkejme si ještě, je to předčasné vlastně nějak se k tomu vyjadřovat.

Prezident Trump vždycky samozřejmě umí všechno prodat, všechno udělal skvěle, je to nejlepší.

>> Už řekl, nemáte za co. Řekl, že je to skvělá dohoda, všechno ano.

>> Já zůstanu u těch pohonných hmot. Pane premiére, ropa byla v pátek na 80 dolarech. Na začátku měsíce to bylo skoro 100. Eh má smysl držet zastropování cen, marží benzínu a nafty? Já jsem cestou k vám do studia viděl 36,60 za naftu a pamatuju si, jak když jsme začínali těsně před Velikonocemi, tak myslím, že na dálnici do Plzně bylo dokonce 56.

Jo, takže je jasné, že dnes eh občané a firmy mají z toho profit asi 8 Kč na litr. Máme třetí nejlevnější naftu v Evropě. Levnější je jenom Malta a Polsko. Devátý nejlevnější benzín máme, a všiml jsem si, že dokonce Chorvati jsou trošku levnější než my.

Takže ano, je pravda, že uvažujeme od 17. nějakou změnu, ale nechci ještě teď nějak to předjímat, ale nás to stojí samozřejmě miliardu Kč rozpočtu měsíčně, takže uvidíme. Tam se samozřejmě podařilo zarazit inflaci i díky tomuto, ale máme ještě pár dní do toho, abysme to nějakým způsobem od 17. mohli ještě nějak upravit nebo i ukončit. Já teď nevím.

Vím, že v té odpovědi budete opatrný, protože to může mít samozřejmě dopad do cenové politiky, ale přece jenom kdy o tom vláda rozhodne, kdy dáte lidem, kteří před sebou mají velké cesty na dovolené, jasně najevo, kolik bude stát benzín, nafta, s čím mají počítat, vyvládá?

>> Já myslím, že na vládě 29. června.

>> Děkuju, pane premiére. A jak odhadujete, že ta krize v Hormusu, která trvala několik měsíců, bude mít eh dopad a jaká bude komplikace pro českou ekonomiku? Protože slyšeli jsme několik velmi pesimistických scénářů. Evropský komisař Jergensen mluvil o tom, že to bude horší než krize v 70. letech a i krize, která byla vyvolána energetickou válkou na Ukrajině. S čím počítá vláda?

>> Tak to záleží na tom, jak se bude chovat Evropská unie. Evropská unie si neuvědomuje, že například když bude prosazovat metanovou směrnici, tak 43 % vlastně plynů a ropy světového obchodu de facto je potom nemůže být dodavatelem pro Evropskou unii a byli bychom jenom v rukou Spojených států, LNG a Norska. A to samozřejmě asi není dobře.

Evropská unie se tím moc nezabývá, i když my aktivně samozřejmě na to upozorňujeme. No a uvidíme, jak to dopadne, protože vlastně od 1. ledna 2028 je embargo na ruskou ropu. Já jsem o tom mluvil se Zelenským, protože pro nás je důležité, aby například bratislavská rafinérie dostávala například kazaskou ropu, nebo protože my nakupujeme pohonné hmoty v zahraničí.

Takže uvidíme, ale má to samozřejmě dopad a určitě i ty zničené kapacity na Blízkém východě budou mít asi dopad na některé zboží, protože ano, z ropy je asfalt, z ropy je samozřejmě polystyrén, z ropy jsou plasty a tak dále. Eh a už nějaké dopady to má.

Takže ten dopad asi bude delší dobu, ale uvidíme, jak se Evropská unie k tomu postaví.

>> A počítá s nimi vláda, protože uprostřed té krize jsem tady mluvila s vaším vicepremierem Havlíčkem a on říkal, že je několik scénářů, se kterými vláda může pracovat a jeden z nich je opravdu ten černý. A my nevíme, i když by ta válka skončila opravdu teď a dohodlo se ve Švýcarsku konec toho konfliktu, jaký to bude mít dopad? Počítá vláda i s velkými černými scénáři?

>> Tak já si nemyslím, že to by měla být, pokud dojde k podepsání toho memoranda, nějaká úplná katastrofa. Nějaké doběhy tam budou, ale eh podle mého názoru je důležité, jak, jestli bude pokračovat válka na Ukrajině, protože Evropa není schopná se teď domluvit ani na tom, jestli se bude jednat s Putinem, ani kdo by jednal. Jo, to jednání trvalo téměř víc než hodinu. Byl tam prezident Zelenský. Tak to je samozřejmě velice důležité pro celou ekonomiku.

No, ale potom i vztah s Čínou, potom jak Evropa ochrání vlastně tu konkurenci toho zboží z Číny, tak těch věcí je tam strašně moc. No a nejtěžší je samozřejmě i pro nás jednání toho příštího rozpočtu na léta 2028 až 34, což je vlastně nejdůležitější úkol předsedy vlády. Já jsem to vyjednal v roce 2020 a tam samozřejmě jde o ty peníze. Vždycky jde o peníze, bude to velký boj, bude to koncem listopadu.

Takže já to vidím pozitivně a myslím, že my držíme tu inflaci dolů. Máme celkem slušný růst a hlavně víme přesně, co chceme dělat a základ příštího rozpočtu musí být investice. A když budeme investovat, tak samozřejmě tam bude ten růst a té ekonomice se může dařit.

>> O tom si za chvíli budeme povídat o rozpočtu i o tom, co vaše vláda chce dělat. Ale já se zdržím u jedné novinky z tohoto týdne.

Česká národní banka ve čtvrtek po čtyřech letech zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrtina bodu na 3,75 %. Nevyslyšela tak výzvu premiéra. Podle něho zvýšení sazeb poškodí život lidí.

>> Co je důležité, inflace se od ledna 2024, čili za dva a půl roku pohybuje poblíž 2% cíle. Podle aktualizované prognózy sekce měnové je riziko, že se inflace na přelomu letošního a příštího roku dočasně mírně zvýší. Jádrová inflace zůstává již šest měsíců zvýšená, těsně pod 3 %.

Dalším domácím rizikem ve směru vyšší inflace je případné zrychlení růstu množství peněz v ekonomice vyvolaného úvěrováním domácností a vládních institucí. Případný meziroční růst deficitu veřejných financí by vedl k riziku ještě větší inflačního působení fiskální politiky.

>> K té změně úrokové sazby se vyjadřoval i premiér Andrej Babiš přes média. Eh, co vy na to říkáte?

Berete to jako nějaký tlak na vás z jeho strany?

A berete, je to něco, co při rozhodování berete v potaz?

>> Nenecháme se ovlivňovat a to nikým. Jsme tady pro budoucnost země. Zajímá mě budoucnost a nehodlám se přes média s nikým dohadovat.

>> Pane premiére, vy už jste dal najevo nespokojenost, jakousi zlost na Českou národní banku v několika videích, ale přece jenom Česká národní banka je nezávislá. Žádný politik, ani vy, nikdo jí nemá co nařizovat. A přece jenom po zkušenostech, kdy kumulovaná inflace tady byla přes 30%, není tato opatrnost opravdu na místě.

>> Jo, je nezávislá. Pana Michala, mého bývalého poradce, jmenoval prezident Zeman. Jo, ale o tom nechci se bavit. Ale pokud...

>> Počkejte, co tím chcete říct, že nezávislá, pana Michala guvernéra, vždy jmenuje nějaký prezident?

>> Prosím vás, za mě tyhle lidi jsou teoretici, jo, kteří tady hlásejí nějaké poučky. A jaký je teda dopad těch, toho boje ČNB? Oni způsobují tu inflaci. ČNB píše antibabišovský deník. Zvýší sazbu, hypotéka jde nahoru. Takže pokud někdo bude komentovat, že my a hypotéky, ne, obrať se na Michala. ČNB chce krotit inflaci. Co tady píše? Úvěry to prodraží lidem, firmám i státu. Takže oni škodí všem občanům, všem firmám a absolutně nepochopitelně, protože my máme druhou nejnižší inflaci v Evropské unii podle Eurostatu. To je Eurostat, to nikdo nemůže zpochybnit. Tady to je. Jsme druhý nejlepší, protože my jsme zrazili tu inflaci, ne ČNB. My jsme ji zrazili tím, že jsme ze státu dali lidem a firmám 17 miliard. My jsme zastropovali marže pohonných hmot. My to děláme, takže my jsme tu inflaci zrazili.

No a jaký je rozdíl mezi základní sazbou eurozóny a českou korunou? Byl 1,5%. Teďka v eurozóně inflace stoupá. Proto oni navýšili o 0,25. A jaký je důvod, že Česká národní banka navyšuje sazbu v korunách? Žádný. Protože my jsme tu inflaci srazili dolů, takže to nemá.

>> Dvě poznámky, pane premiére. Česká národní banka ten krok obhajuje prognózou, podle které hrozí, že na přelomu tohoto a příštího roku půjde inflace nahoru a zároveň říká, že jádrová inflace už půl roku se nachází těsně pod 3% a neklesá. Takže zdůvodňuje tu předběžnou opatrnost a tu, jak oni říkají, jestřábí politiku právě těmito prognózami a čísly.

>> Prosím vás, my jsme inflaci zrazili už v listopadu a v prosinci roku 2021. Tehdy byla záporná inflace, protože jsme snížili DPH na elektřinu, teplo, plyn z 21% na nulu. Proč skočila inflace v lednu 2022 po nástupu fialové vlády? Protože v tom nepokračovali. Oni to způsobili, vyhnali to na 19%, ano, inflaci fialová vláda, a my jsme se rozhodli bojovat proti inflaci těmi opatřeními, které jsme udělali, a jsme druhý nejlepší v Evropě. Takže ta ČNB říká, co? No tak když zdražíte živnostníkům nebo firmám a lidem vlastně to zboží, protože zaplatí za úroky více, no tak oni to přenesou do těch cen, takže oni vyvolávají tu inflaci. A ty teoretické řeči, prosím vás, já jsem člověk z praxe, nejsem makroekonom, ale ty výsledky jsou jasné. My jsme zrazili inflaci, je to nesmyslný krok, nemá to logiku, u nás to klesá. Eurozóna jde nahoru, proto to udělali. Ale stále je rozdíl 1,5%. Oni de facto ovlivňují i vlastně výšku dluhu. Ano. Nahrávají bankám. Banky se topí v penězích. Sdírají lidi ve všem. Jo. A ty drahé hypotéky, to je výsledek politiky pana Michala a spol České národní banky.

>> Pane premiére, přece jenom Česká národní banka, znovu to říkám, je nezávislá, má nějaký mandát ze zákona a není nebezpečné teď říkat, jsou to teoretici. Bankovní rada je mix lidí, které jmenuje prezident republiky z různých oblastí, segmentů ekonomiky, i z privátního sektoru, z akademické sféry a tak dále. Není nebezpečné teď říkat, pište jim, když se zlobíte na vysoké hypotéky? Vy jste to říkal ve videu: „Když budete chtít levnější hypotéky, pište na bankovní radu a panu Michalovou."

>> Ano, mě taky lidi píšou.

>> Tak já počkejte, ale není to opravdu nebezpečné? Banka má nějaké prognózy a chce uchránit inflaci a dělá nějaké kroky.

>> My vyvážíme asi 80% našeho zboží do Evropské unie a do eurozóny. Ať mi někdo vysvětlí, proč je rozdíl v základní sazbě mezi eurem a českou korunou 1,5%. Vždy to nedává logiku. Jaký? Proč? Proč je tam rozdíl?

>> Pane premiére...

>> Když česká koruna posílila. Je to stabilní měna. My chceme mít českou korunu a oni by měli dělat nějakou normální politiku. Já jsem chodil na ty Eurosamity. Kdo tam rozhoduje? Evropská centrální banka. A to je kdo? Zástupce Francie, Nizozemska, Itálie, Německa. Ty ostatní jsou tam do počtu, nemají co říct. My tady jsme díky bohu ano, máme korunu, je to dobře, a tuhle politiku já nechápu. A já mám přece právo to kritizovat, protože mě lidi kritizují za vysoké hypotéky, a já říkám: „Ne, obrať se na Michala, on je zdražuje ty hypotéky i úvěry."

>> Máte plné právo to kritizovat, ale na druhou stranu, vy jste sliboval lidem něco – levnější hypotéky a tak dále. Co, jak to máme udělat, když on? Co budete dělat? Protože na jedné konferenci paní vicepremérka Šillerová říkala, budu teď častěji chodit na jednání bankovní rady nebo co teď bude teda?

>> Nebude to. Bude to, že musíme prosadit nový stavební zákon. Ano. Kde teda dojde k tomu, že se nebude čekat na územní rozhodnutí nebo stavební povolení 10 let. My sami začneme stavět byty. Ano, budeme stavět byty pro ty profese, které jsou pro nás všechny důležité – vojáci, policie, sestřičky a tak dále, učitelé. A potom, když ten trh se změní, tak samozřejmě připravujeme to, jakým způsobem hlavně mladým nebo u prvního bydlení pomůžeme v těch hypotékách. Ano, takže to připravujeme. Ale teďka, když vlastně ty ceny jsou tak vysoko a málo se staví, tak je nesmysl přece to dělat. Máme na to ještě tři roky a určitě, určitě to připravujem, ne?

>> Nebyl i ten celý slib o levnějších hypotékách, ty billboardy pana Havlíčka, kde to sliboval, nebyla jim oblečená celá republika? Nebyl opravdu vlastně nerealistický?

>> Nebyl. Nebyl nesmyslný. Vy jste přece museli vědět, že nějaké externality do toho můžou přicházet a přece jenom je tady Česká národní banka nezávislá, která do toho má co mluvit a také mluví.

>> Jasně. Ale ty hypotéky poskytují banky. Banky mají velký prostor, jo. Bankám stále stoupá zisk. Víte, jaký je, jaký je ten ukazovatel – return of equity? Ano, ta návratnost kapitálu v českých bankách. 15,9. Nejvyšší, nejvyšší ze všech. A kolik je v Německu? 5,9. Jo, takže banky vydělávají stále víc. Myslím si, že to bylo 124 miliard. Ano. No a platí to občané a firmy. My teďka vlastně přicházíme s novým – nové penzíko. To je skvělý projekt, aby si lidi šetřili. Hlavně mladý, my to podporujeme, ale zkrátka není možné, aby banky měly takové poplatky. Takže co s tím budete dělat? Co s tím budete dělat? Říkáte, banky vydělávají, srají lidi z kůže. Tak co budete dělat?

>> Napůl, my ty poplatky dáme napůl.

No a samozřejmě u těch hypoték, když nastane ta chvíle, že ten trh už nebude, i když samozřejmě máme tady hlavně v Praze vlastně dva třetiny těch bytů jsou na investice, jo.

Takže potom ty mladé rodiny se k tomu těžko dostanou, když ty ceny jsou tak vysoko. Takže musíme to dobře promyslet a zabýváme se tím, i když někdo má, nevím, tolik bytů a tak dále.

Já to řeší paní Schillerová, která to připravuje, určitě to budeme řešit.

Ale v této chvíli my nemůžeme, když díky panu Michlovi tady to píšou, že budou vyšší hypotéky, takže on jde proti tomu, on jde proti lidem, a já myslím, že každý mi rozumí, co říkám.

>> Pan guvernér řekl ještě jednu věc, diváci ji slyšeli. V případě zvýšení deficitů veřejných financí by vedlo k ještě většímu inflačnímu tlaku fiskální politiky. Z toho si berete co, pane premiére?

Jinými slovy Aleš Michal říká: pokud poroste deficit, tak my budeme stále přísní, možná přísnější.

>> Jasně.

Tak Česká národní banka je instituce, kterou de facto nikdo nekontroluje. Oni si vytisknout peněz, kolik chtějí. Minulý, nejhorší guvernér historicky pan Rusnok tam nadělal 1000 miliard ztráty, protože blbě zainvestoval údajně. Teď Michlovi se daří, že tam vydělal nějaké peníze, takže je to instituce, která je absolutně nezávislá.

A zkrátka mohu mít na to jiný názor. My chceme absolutně investovat a postavit to, ale my jsme zdědili samozřejmě různé ty kostlivce, nejenom tu díru v rozpočtu 90 miliard, ale samozřejmě i vylhané 2 % na obranu i ty nešťastné větrníky, které vlastně nikdo ani nechce. Takže my těch různých kostlivců tam máme dost.

No a největší problém je samozřejmě sestavit ten rozpočet na příští...

>> Zůstanu u něj. Vy mi to tam odbíháte do různých témat. Já slibuju, že u obrany, ale i k větrníkům se dostaneme. Je už jisté, že schodek na příští rok bude vyšší než letošní, pane premiére?

Naznačila to paní premiérka. Jedná se ale můžete už v tuto chvíli říct, že ten schodek bude vyšší?

>> Já to nevím. My na tom trávíme strašně moc času. Paní Schillerová byla minulý víkend u mě doma 2 hodiny. My musíme a naši ministři musí hledat možnosti, jak zkrátka snížit ty rozpočty. Musíme se podívat na různé věci, na které jsme se v minulosti nedívali. Já samozřejmě čekám od ministerstva financí, protože bohužel ještě nemáme takové systémy, aby úplně vidělo to ministerstvo do detailu těch různých resortů, ale máme nějaké myšlenky.

Je to těžké, protože minulá vláda taky nahlásila do Bruselu deficit 150 miliard. To je zase další mina, která samozřejmě je nereálná. Je nereálná.

V minulosti, když jsem já byl ministr financí, nikdo mi do toho nemluvil. Teďka nám do toho mluví Evropská komise. Říká: strukturální deficit musí být maximálně asi 2,9 %. Jo, takže máme nějaké mantinely, do toho ty 2 % ještě na obranu.

No, takže my se na to připravujeme, ale já si myslím, že ten rozpočet nebudeme vědět dřív, než až v září.

>> A jste smířený s tím, protože naznačuje to paní vicepremiérka, že to bude vyšší než 310 miliard. Národní rozpočtová rada mluví o schodku 350 miliard. Je to reálný odhad, pane premiére?

My máme stále nízké zadlužení a každý podnikatel ví: když začíná, my začínáme de facto podnikat, protože my investujeme na rozdíl od minulé vlády, která zdědila aspoň ty dálnice po nás a potom narazili do zdi.

Když Kubka navrhoval rozpočet na rok 26, tak mu chybělo 47 miliard na ty dálnice a obchvaty, aby to mylo. Myslím, že to bylo 37. To, pane ministr.

>> Dobře. Tak 37.

No, ale jako ještě nikdy nebyl rozpočet, že navrhuje někdo nějaký rozpočet a nejsou na to peníze. To se nikdy nestalo.

Takže my samozřejmě to musíme dobře spočítat a budeme to řešit, ale když se začíná, tak se investuje. Když se investuje, tak je práce, tak jsou tržby, tak je HDP a my budeme investovat. Musíme investovat, musíme dokončit ty dálnice a obchvaty, musíme investovat do investic v nemocnicích a tak dále.

Takže...

>> Čili z toho mi vyplývá, že počítáte i s vyšším schodkem a proto jste také ve sněmovně schválili rozvolnění rozpočtových pravidel, aby se vůbec ten rozpočet dal sestavit, jak říkáte.

Ano, ale my jsme ho schválili proto, protože kdybysme ho neschválili, tak vlastně bysme byli omezeni někde na těch 150 miliard a to přece každý ví, že to není jako reálné.

>> Vaši kritici se bojí, že budete Česko bez bází zadlužovat, abyste naplnil své předvolební sliby.

>> Výborně.

Tak já jsem byl ten ministr financí, který vybral 600 miliard daní, který zavedl kontrolní hlášení, který měl přebytkový rozpočet, který zavedl EET, který zničil hazard, 30 000 automatů jsem zničil a teďka zničím ten odporný kratom a drogy.

Jo, takže tomu se musím smát.

Měl jsem půjčené peníze s negativním úrokem, jo, takže my jsme až do roku 29 snižovali zadlužení. Byli jsme na 29 %.

Paní Schillerová a já jsme měli přebytkové rozpočty. Takže ano, potom přišel covid, kde opozice říkala: „Více, více, více, ne, ne, 450 miliard." Takže prosím vás, oni nasekali 100 miliard dluhů. Měli deficit 100 taky.

No a co udělali pro lidi?

>> Pane premiére, to je otázka samozřejmě teď, kterou nechám nezodpovězenou. Přijde dobaty s někým z minulé vlády, s někým z současné opozice. Mě zajímají vaše plány. Jsou rozvolněná rozpočty. Plány, paní moderátor, jsou jasné. Chci, aby Česko bylo nejlepší místo pro život na planetě.

>> I za cenu zadlužení, za cenu vyššího deficitu, protože pokud chcete investovat, někde ty peníze musíte najít.

Ano, ale když budu investovat, tak zaměstnám lidi. Budu mít větší příjem do rozpočtu, budu mít vyšší HDP, z toho budu mít peníze.

Vždyť, když někdo postaví fabriku na zelené louce, tak nejdřív investuje, půjčí si peníze, zadluží se a potom postupně v čase to splácí. Vždyť to je normální. Takhle je to i v byznysu.

Tak ta vláda, my chceme, abysme se chovali. Tak co teďka máme? Teďka máme přestat investovat do zdravotnictví, nebo nedostavíme pražský okruh, nebo nedostavíme ty dálnice. To jsme měli udělat po revoluci. Co tady dělali v roce 1990, když šli budovat ten kapitalismus či tržní ekonomiku? Mohli to udělat.

>> Paní vicepremiérka Schillerová počítá od roku 28 s konsolidací veřejných rozpočtů. To můžete potvrdit?

No určitě musíme, protože vůči Evropské komisi musíme říct dopředu nějaký plán konsolidace. Ano, s tím se samozřejmě počítá.

>> Jak do vašich plánů a vůbec celkového rozhodování promlouvá to, že Česko má aktuálně jeden z nejvyšších úroků?

>> No ano, protože máme vysokou základní sazbu.

>> Ale i my si půjčujeme jako stát za vysoké úroky, zhruba na 5 %.

No ano, protože Česká národní banka drží tu základní sazbu vysoko. A kdo na tom vydělává? My tady nemáme kapitálový trh. My na tom vydělávají komerční banky, které mají extrémní zisky a my všechno to platíme.

>> Proč se na to ptám?

Člen vlády vysvětluje, že se na něco ptá kvůli důvodům jejich rozhodnutí.

Jeden z důvodů, proč některé sliby z jejich kampaně, jako zastropování věku odchodu do důchodu na 65 let, odložili, je ten, že by to mohlo investory vyděsit, znovu zhoršit rating a nepomáhat v ekonomickém ohledu.

My na rozdíl od minulé vlády nebudeme lhát. Když budeme mít nějaký problém, tak to řekneme na rovino.

Co se týká zastropování, ano, my jsme to slíbili, máme to v programu, chceme to udělat, ale vedeme o tom debatu s Evropskou komisí, které se to kvázi nelíbí.

Důvod je, že si to chcete vyjednat, ale také by to mohlo vyděsit investory, protože ekonomické dopady by mohly být velké.

Investory to nevyděsí, protože investorům naší vládě věří, protože mají zkušenosti. Víme, že programové prohlášení vlády každých šest měsíců píše každý ministr: zeleným, co splnil, oranžovým, co plní, jak to splní, červeným neplní a proč.

Takže oni nám věří. Přece nejsme nováčci. Já už jsem byl ministr financí, byl jsem předseda vlády. Mají nějaké zkušenosti, můžou nám věřit.

Přišel jsem investovat Mercedes do Chebu. No, když bych byl starosta, tak bych asi křičel. Ale oni vědí, že u nás je nejlepší místo na investice z celé V4.

Ale proč? Protože tady žijí neskutečně šikovní lidi. Tady je ta DNA.

Polák, Maďar, Slovák – oni nabízejí nějaké věci, ale oni jdou sem. Novonordisk, to je neuvěřitelná firma. Tady investuje dánská farmaceutická firma, dánská. Dvakrát větší než Pfizer. Neuvěřitelný příběh.

Takže tady mají nízké ceny energií. Ano, samozřejmě musíme se starat o to, abychom měli dostatek kvalifikované pracovní síly. Ale oni vědí, že naši lidi jsou proto u nás Novonordisk a jsou nadšení z našich lidí, jak jsou šikovní, jak pracují vědu, výzkum.

Takže my máme nejlepší předpoklady v rámci celé Evropské unie být ta země, kam každý sem bude chtít přijít.

Pane premiére, já jsem vám neskákala do řeči, ale teď se vrátím ještě k 65 letům pro věk odchodu do důchodu. Vy říkáte, Evropské komisi se to nelíbí, jednáte s nimi. Čili předpokládáte, že důvod není jenom technický, jak říkal Aleš Juchelka, že to chcete propojit s dalšími kritérii důchodové reformy a těch důchodových parametrů, že to je problém?

Ne, ne, ne. Platí to, co jsme řekli. Ale začneme s těmi profesemi, které by měly mít nárok, aby šly do důchodu dříve.

A teď už se nemůžeme vymlouvat, jak v minulosti Vojtěch Maláčová. Teď je tam Vojtěch Juchelka, je to jedno hnutí a musí to udělat.

To znamená začínáme s tímhle. Minulá vláda původně tam bylo snad kolik, 300 tisíc takových profesí těžkých. Oni to snížili na nějakých 15, ale já si to přesně nepamatuju.

Takže tohle musí teď připravit. No a samozřejmě jsme slíbili změnu vzorce.

Ano.

I když samozřejmě teď je inflace nízká, takže platí. A v momentě, kdyby se něco stalo, že by to byl velký problém, tak to lidem řekneme. Nebudeme lhát. Minulá vláda jenom halila a manipulovala. My nebudeme lhát.

Může se stát, že lidem řeknete, že ten strop zpátky nezavedeme, protože to nejde, protože realita je taková, je tady nějaká demografická křivka, nějaké ekonomické ukazatele? Nejde to.

My jsme je samozřejmě podporujeme. Taky máme v programu, aby jsme podpořili ty důchodce, kteří pracují. Že je tam vyšší koeficient. Když budou pracovat, a je to důležité, aby firmy vnímaly, že když má někdo 50 let, není starej. Ty lidi jsou kvalitní a neměli by jim říkat, že seš starý.

Takže já vám k tomu teď nějak nic neřeknu. My na to máme ještě tři roky a pár měsíců a budeme se snažit samozřejmě všechny ty sliby splnit.

Dobře, já ještě zůstanu u jednoho. Sleva na jízdném pro seniory a studenty. Najdete na to peníze? Protože pan ministr Bednárek říká, bude to stát 2 miliardy. Doručíte ten slib příští rok?

No, my ten rozpočet skutečně je těžký. Ale všechny ty sliby, co tam máme, je splníme. Jestli to bude příští rok nebo další rok, nevím. Ale určitě to platí, že to budeme plnit.

Říkáte, rozpočet je těžký. Narážíte, pane předsedo, na tu ekonomickou realitu. Protože i u některých slibů, například zvýšení rodičáků, tak jak to exekuovala minulá vláda, že to bylo jenom pro ta nově narozená miminka, to jste tenkrát kritizovali. Teď děláte to samé kvůli rozpočtovým dopadům.

Takže není vlastně už na čase říct, něco splníme, něco bude splnitelné jenom z části, protože prostě je tady nějaká rozpočtová realita?

Ne, ale počkejte. Rozdíl mezi minulou vládou a námi je v tom, že oni neměli žádný program. Oni měli jenom antibabiše. Oni sice měli nějaké programové prohlášení vlády, ke kterému se nikdy nevrátili. My ho tady máme a teď jej řekneme, jak ho plníme. Jsme tam šest měsíců. Jo, a třeba 30. prosince znovu a znovu a znovu.

Takže dejte nám ještě čas. Já těžko vám teď řeknu, co bude.

Ale to určitě je na místě. Jste tam půl roku a máte před sebou čas.

Ale já jsem si vybrala příklad a to byl ten rodičovský příspěvek. Vy jste říkali, zvýšíme to všem. Kritizovali jste za to minulou vládu, Mariana Jurečku, že to jenom pro nově narozená miminka. Ale teď z rozpočtových důvodů ministryně financí řekla, je to takto, protože by to stálo jinak příliš moc.

Určitě. My jsme to v minulosti udělali vlastně pro všechny. Teď je to podle toho, jak to dělala minulá vláda. My jsme to kritizovali, to je pravda.

Ale samozřejmě ten rozpočtový dopad je obrovský. No, ale to je celková debata o rodinné politice. Proč máme nejnižší porodnost? Jsou různé návrhy: zkrátit školní docházku, zkrátit rodičovskou a tak dále. Ale v tuto chvíli zkrátka ten rozpočet zatím nemá ani pořádnou podobu. A znovu opakuju, že těch 90 miliard, které jsme vlastně zdědili nekrytých, tak nebude to jednoduché. Ale zkrátka my to určitě děláme maximálně v prospěch lidí podle toho programového prohlášení vlády a budeme říkat pravdu.

Dvě poznámky pro diváky: těch 90 miliard detekovali vaši experti. Národní rozpočtová rada mluvila o menší částce, že tam nebyla krytá. A jenom poznámka v případě toho rodičáku.

No tak tam bylo, minimálně tam bylo těch 37.

A vy říkáte 90? To je rozdíl 37 a 90, ne?

Počkejte. 37 na dopravu, 20 miliard zdravotnictví. To vysáli totálně, jo. Takže 57 a tak dále. Tak je to tak. Bylo to 90.

A v případě toho rodičáku, tak jak to udělala minulá vláda, jste říkali, jsou to děti dvojí kategorie a chtěli jste jít k Ústavnímu soudu. A teď děláte to samé, protože se znovu ptám – narážíte na rozpočtovou realitu.

No, je tam velký rozpočtový rozdíl. Ano, to je pravda. Ale jestli je to definitivní nebo ne, já teď vám k tomu neřeknu.

Jde to do nějakého čtení a samozřejmě určitě i naši koaliční partneři navrhují něco jiného od ministrů.

A vy už jste to zmínil.

Chcete jakýsi výkaz práce?

Říkáte, že bude to tam zelené, oranžové v programovém prohlášení.

Tak jsme to dělali minule.

A v souvislosti s Adamem Vojtěchem, kterému jste poslal nějaké ty vytýkací dopisy, říkáte, že to posíláte všem?

Jaká vytýkací dopisy?

Prosím vás, já jsem byl na plese právnické fakulty, tam mě pozval šéf Šehrdu Adam Vojtěch, tam jsme se seznámili.

Bývalý šéf.

Ano.

Tak když skončil školu, mi napsal, jestli nemám pro nějaké zaměstnání, tak se stal právníkem na rádiu Impuls.

Když jsem se stal ministrem financí a zjistil jsem, že v zdravotnictví tečou stovky miliard, tak jsem někoho hledal, tak jsem mu napsal, tak nastoupil ke mně.

Víte kolik? A to byly vytýkací dopisy.

Ten ministr zdravotnictví za ČSSD.

Nechci říkat ani jeho jméno, něco tak strašného.

A Adam v mém jménu napsal 55 dopisů.

To byli vytýkací.

Já spolu s Adamem, my jsme tým, protože to zdravotnictví je priorita, máme to rozdělené.

Zobrazena první část přepisu (27 859 z 64 888 znaků).