TK ministra vnútra Eštoka pri príležitosti ukončenia projektu na prevenciu kriminality
TK ministra vnútra Eštoka pri príležitosti ukončenia projektu na prevenciu kriminality
Přepis videa
Zobrazit / skrýt přepis
To neodfuchne.
Uhm.
20 sekúnd.
10.
Dámy a páni, vitajte na tlačovej konferencii, ktorej témou je finále kampane na vlastnej koži.
Dovoľte mi privítať ministra vnútra pána Matúša Šuka Jaštoka, prezidentku policajného zboru pani Jánu Maškarovú a prezidenta hasičského a záchranného zboru pána Adriána Mikoviča.
Pán minister, nech sa páči.
Ďakujem pekne, dámy a páni. Pozdravujem vás tuná z nábrežia pri Dunaji v Bratislave.
Pred dvomi mesiacmi sme na východe Slovenska v metropole východu v Košiciach spustili našu road show na vlastnej koži v rámci kampane za bezpečné a odolné Slovensko. Navštívili sme 18 okresných miest po Slovensku. Prihlásilo sa v rámci tejto preventívnej road show viac ako 19 000 detí z viac ako 300 škôl po celom Slovensku.
Ten záujem bol ozaj obrovský a chcem sa všetkým poďakovať a zároveň sa ospravedlniť všetkým študentom, pedagógom a rodičom, ktorí nemali z kapacitných možností priestor dostať sa do tohto kamiónu. Pretože z prihlásených 19 000 detí bolo viac ako 10 000, ktoré mali možnosť kamiónom prejsť a zažiť si tak na vlastnej koži, aké riziko predstavujú drogy, aké riziko je v dnešnom svete kyberšikana, čo môže spôsobiť týranie zvierat.
Dovolím si povedať, že táto kampaň mala mimoriadny úspech napriek tomu, že a na to sme už zvyknutí, predstavitelia opozície sa vždy snažia aj s podporou mnohých progresívnych médií hľadať iba negatívne veci. Ale ja som presvedčený o tom, že najmä vďaka práci mojim kolegom, ktorí túto kampaň pripravovali a tým sa im chcem poďakovať, sú to kolegovia z policajného prezídia, naši preventisti, ľudia z úradu prevencie kriminality, kolegovia z envirície, kolegovia z národnej protidrogovej jednotky, ale aj hasiči alebo ľudia z krízového riadenia, ktorých tu máte možnosť vidieť, pripravili túto preventívnu road show, ktorá je prvá asi svojho rozsahu na Slovensku. Ale verím, že určite nie posledná.
Dámy a páni, ak sa nám podarilo čo i len jedno dieťa odhovoriť od toho, aby neprepadlo drogám, ak sa nám podarilo presvedčiť čo i len jedno dieťa, aby neostalo ticho pri tom, ak je svedkom kyberšikany, alebo ak sa nám podarilo presvedčiť čo i len jedného mladého človeka, aby upozornil na to, že je svedkom napríklad týrania zvierat, tak táto kampaň bola vysoko úspešná. Dnes uzatvárame tu v hlavnom meste v Bratislave, ale určite nekončíme a chcem touto cestou potvrdiť aj to, že v jeseni budeme v tejto preventívnej road show pokračovať, pretože viac ako 10 000 mladých ľudí, ktorí mali záujem prejsť týmto kamiónom, to z kapacitných a časových dôvodov nestihli.
Dámy a páni, prevencia má byť účinná, má byť poskytovaná formou, ktorá zasiahne diváka. V tomto prípade tým divákom alebo človekom, ktorého sme chceli osloviť, sú mladí ľudia. Preto sme zvolili takúto cestu, cestu na vlastnej koži v rámci tohto kontajnera alebo kamiólov, ktoré máte vidieť.
Ale nie je to iba o tých siedmich minútach, ktoré zažijete vo vnútri, ale je to aj následne o tom, že sú tu naši kolegovia, ktorí o týchto témach hovoria, hovoria s mladými ľuďmi a vystríhajú ich o dôležitých problémoch, ktoré si dovolím povedať sme otvorili v rámci celospoločenskej debaty. Priestor hovoriť o týchto témach sme mali nielen s mladými ľuďmi, so študentami základných a stredných škôl, ale aj s ich pedagógmi, spoločne s ich rodičmi a verím, že aj so širokou verejnosťou.
A nie je to iba o prevencii. Prevenciou to začína.
Ale dámy a páni, tri kľúčové témy, o ktorých sme hovorili počas tejto road show na vlastnej koži v rámci toho, že si všetci želáme bezpečné a odolné Slovensko.
Po prvé, protidrogová problematika, boj proti drogám. Viete veľmi dobre, že od môjho nástupu som vyslovil jasný nesúhlas s tým, aby nezodpovední politici prezentovali drogy ako nejaké cukríky mladým ľuďom. Nesúhlasil som s tým, aby tu niekto hovoril o legalizácii všetkých drog. Bol som vždy proti tomu, aby vysokí predstavitelia politickí chodili na vysokých školách a hovorili mládeži a mladým ľuďom, že drogy sú perfektné a podporovali ich.
Naopak, spolu s protidrogovou jednotkou sme vykonali viacero preventívnych akcií aj v mnohých kluboch, kde tie drogy jednoducho sú a sú ponúkané mladým ľuďom. Chcem veľmi pekne pochváliť aj pani prezidentku, aj národnú protidrogovú jednotku za obrovskú akciu, ktorá bola vykonaná v týchto dňoch a o ktorej ešte budeme informovať, pretože išlo o medzinárodnú akciu, v rámci ktorej sa nám podaril ozaj veľký úspech a zachytili sme nielen množstvo drog, ale aj dílerov. O tomto budeme informovať.
Verím, že v najbližších dňoch, keď nám to situácia procesná umožní a uvidíte, že ten boj sa ozaj vypláca.
Samozrejme, je to aj o boji proti takzvaným syntetickým drogám, drogám v takzvaných ružových automatoch, ktoré sú umiestnené na uliciach mnohých našich slovenských miest a ponúkajú doslova tie drogy ako cukríky. Sú to nebezpečné látky, ktoré bohužiaľ nielen ohrozujú samotný vývoj tých detí, ale aj ich zdravie a častokrát môžu spôsobiť aj smrť.
Preto chcem poďakovať aj pánovi ministrovi zdravotníctva z tohto miesta, že sa nám podarilo v týchto dňoch sfinišovať medzirezortné pripomienkové konanie zákona, ktorý z môjho pohľadu bude definitívnou bodkou za ružovými automatmi. Zákona, ktorý bude o krok pred dealermi, aby sme boli schopní reagovať na všetky generické skupiny týchto syntetických psychotropných látok, aby díleri konečne dostali po prstoch aj ružové automaty a ich obsah definitívne zmizol z ulíc slovenských miest a naše deti tak neboli ohrozované.
Pretože dámy a páni, nie sú to deti vo veku 10 rokov, ktoré podľa štatistík sú ohrozované aj takýmito látkami, ktoré dnes nie sú zakázané, ale vyvolávajú rovnaké účinky ako bežné štandardné, napríklad kanabinoidy alebo iné látky.
Druhá téma, ktorú sme otvorili aj v rámci celospoločenskej debaty a diskusie, o ktorej hovoríme aj v rámci tejto kampane, je kyberšikana. Kyberšikana a sociálne siete a ten neobmedzený priestor, v ktorom sa pohybujú naši mladí ľudia, ale vaak aj deti, je dnes neregulovaný.
Aj práve preto sme prišli s iniciatívou, ktorá vzišla z viacerých okrúhlych stolov, kde navrhujeme zákaz sociálnych sietí pre deti do 16 rokov a od 16 do 18 rokov bude tento prístup k sociálnym sieťam regulovaný. Ale nie je to iba o zákaze sociálnych sietí, ale aj o komunikácii s poskytovateľmi a s veľkými nadnárodnými korporátmi, ktoré musia niesť zodpovednosť.
Samozrejme, sú to mnohé četovacie skupiny, ktoré nie sme schopní regulovať, ani nemôžeme, na ktorých sa mladí ľudia pohybujú. Ale často to môže byť jedna nevinná fotka, jeden nevinný posmech, ktorý vyvolá v triede obrovské problémy.
Preto v rámci tejto preventívnej kampane upozorňujeme mladých ľudí, aby neostali ticho, aby ak boli raz svedkami kyberšikany, aby to nahlásili v rámci svojho okolia svojim pedagógom, svojim rodičom, svojim priateľom, aby sme tak vedeli reagovať včas a vopred.
Nie, bohužiaľ, keď už je neskoro, tak ako to napríklad bolo pred výšerozkom Spišskej Starej Vsi, kedy sa stala tragédia, ktorá bola spôsobená aj kyberšikanou.
Čiže ďalšia dôležitá téma, v ktorej budeme určite ďalej pokračovať aj z hľadiska prevencie.
V tomto roku úrad prevencie kriminality absolvoval niekoľko desiatok školení našich pedagógov v rámci kampane Zastavme ticho, kedy sme s pedagógmi komunikovali o tom, aby oni boli tie majáky, ku ktorým môžu deti prísť a nahlásiť im, ak sú svedkami alebo obeťami kyberšikany, aby sme vedeli chrániť aj týchto mladých ľudí.
No a tretia téma, niemenej dôležitá a som presvedčený o tom, že celospoločensky, rovnako nebezpečná, ak na ňu nebudeme reagovať aj z hľadiska prevencie, je týranie zvierat.
Dámy a páni, zo štatistík vychádza, že kto je schopný ublížiť zvieraťu, je schopný ublížiť aj človeku a je toho malý kúsok.
Nemôžeme byť v tejto dobe ľahostajní a nie je to iba o prevencii, ale nájeme o prevencii.
Preto o tom hovoríme s mladými ľuďmi, ktorí si často uvedomujú, že to zviera nie je žiadnou vecou, ale že je živou bytosťou a je našou povinnosťou sa správať ľudsky aj k zvieratám.
Boli sme svedkami mnohých vecí, o ktorých vám môžu povedať naši kolegovia z enviropolície, ktoré od ľudskosti majú na míle ďaleko.
A nie je to iba o prevencii pri týraní zvierat, ale som rád, že v tomto roku bude schválená novela trestného zákona, ktorá rieši novú skutkovú podstatu trestného činu, ktorým chceme reagovať na vznik množiarní, ktoré sú celospoločenským problémom a spolu s ministrom pôdohospodárstva tento problém už niekoľko mesiacov spoločne riešime a vyústí to až do novej skutkovej podstaty trestného činu, ktorá bude, verím, následne efektívnejšia aj pre našich policajtov, ktorí budú schopní zasiahnuť pri nelegálnych množiarňiach, nakoľko dnes tú kompetenciu majú primárne pracovníci hygieny.
Takže nie iba prevencia, nie iba to, že o týchto témach verejne hovoríme a hovoríme o nich nahlas, ale aj reálne skutky a kroky, ktoré v týchto oblastiach sme urobili, plánujeme a do budúcnosti verím aj zrealizujeme, pretože dámy a páni, môže hocikto spochybňovať náš boj proti drogám.
Budeme v ňom pokračovať.
Môže sa ktokoľvek tváriť, že je OK, ak mladí ľudia majú neobmedzený prístup k sociálnym sieťam a stávajú sa tak aj potencionálnymi obeťami kyberšikany, ale aj ďalších vecí.
Pre nás to normálne nie je.
Budeme v tom pokračovať, budeme o tom hovoriť veľmi hlasne.
A rovnako je veľkou celospoločenskou témou aj týranie zvierat.
Preto tento kamión dnes je celý deň.
Počas leta ho budete môcť vidieť, verím, na mnohých, možno aj festivaloch, kde sa mladí ľudia budú pohybovať. Je vo vlastníctve ministerstva vnútra a v septembri a októbri by sme chceli pokračovať v rámci toho, čo sa nám po celom Slovensku ešte nestihlo, pretože ten záujem škôl, starostov je ozaj veľký.
Chcem im aj touto cestou veľmi pekne poďakovať, pretože ich som ešte nespomenul.
Je to samospráva, ktorá je dôležitá a aj v spolupráci s nimi sme túto kampaň boli schopní zrealizovať.
Takže nie iba naši odborníci ministerstva vnútra, za ktorými stojím a nedovolím akékoľvek ich spochybňovanie, pretože to boli odborníci, ktorých tu môžete vidieť v uniformách, ale aj v civile, ktorí obsahovo pripravili túto kampaň, ale aj ľudia zo ZOO a najmä kolegovia z ministerstva školstva, v súčinnosti s ktorými sme mali možnosť osloviť školy.
Teším sa tomuto obrovskému záujmu a práve preto budeme v road show pokračovať.
Len najmä budeme pokračovať vo všetkých aj preventívnych, aj represívnych akciách v boji proti drogám, proti kyberšikane a proti týraniu zvierat.
Ďakujem pekne.
Nech sa páči.
Prestúpiť na vaše otázky. Najskôr dobrý server Markíza. Asi najčastejšie informácie a najviac pozornosti vzbudili tie vystúpenia pána Rendy.
Chcem sa opýtať jednak ako vnímate, že akcia, ktorá mala byť zameraná na boj prevencii, teraz sa preveruje, či nenašlo k právnemu ohrozeniu mládeže, a druhá vec, či už viete konečne povedať, kto platí pána Rendy?
Pán Serebriakov, teším sa, že ste aj tu spolu s médiami konečne prišli, aby ste na vlastnej koži videli, o čom je táto preventívna akcia ministerstva vnútra, ktorá sa realizuje pre školy, že môžete vidieť, o čom to celé je a že hudobný sprievod nie je súčasťou oficiálnej časti, ale slúži po skončení na oslovenie širšej verejnosti.
Interpreta prirodzene platí ministerstvo vnútra a myslím si, že za jedno vystúpenie, máte to zverejnené aj na našej stránke, dostane tento interpret nejakých 2833 €.
Čiže neviem, či toto je hlavnou témou tejto kampane, pretože hlavnou témou pre vás, médiá, ktoré sa snažíte v dnešnom svete hľadať iba senzácie a nezmysly, to prirodzene témou je pre mňa téma to, aby sme boli schopní chrániť naše deti, pán Serebriakov.
A ak sme zachránili čo len jeden ľudský život, jeden ľudský život, pán Serebriakov, viem, že pre Markízu to možno dôležité nie je, ale stalo sa aj za posledné euro za to, aby sme takúto road show tu zorganizovali a hovorili o týchto dôležitých témach.
A verte mi, že nie je podstatné ani zďaleka, kto je hudobným interpretom, ale podstatný je tento obsah a že viac ako 10 000 detí malo možnosť si na vlastnej koži týmto kamiónom prejsť, rozprávať sa s kolegami, ktorí sú tu v rámci prevencie kriminality, envir polície, národnej protidrogovej jednotky.
To je dnes podstatné.
A to, prepáčte, ale že naša slovenská opozícia dnes nie je schopná ničoho iného, iba podávania trestných oznámení.
My musíme ich iba akceptovať.
Policajný zbor sa zaoberá každým podaným trestným oznámením.
Aj v tejto veci budú konať absolútne nezávislé, nestranné, ale ja za to nemôžem, že najväčšia hoaxerka slovenskej politickej scény, pani Holečková, od rána do večera klame, vymýšľa si a podáva trestné oznámenie, ktoré akurát tak zahlcujú policajný zbor.
Policajný zbor to prešetrí nezávisle.
Verte mi, že ja do toho nijako vstupovať nebudem.
Chápem, že im sa to nepáči, pretože v Šaske boli známi kokaínovými večierkami.
V Progresívnom Slovensku tieňový minister vnútra pán Spišiak hovoril o legalizácii všetkých drog.
Podpredseda Progresívneho Slovenska, pán Truban, chodil po vysokých školách, nie tak ako chodíme my, aby sme hovorili o škodlivosti drog, ale hovoril o tom, že drogy sú perfektné a odporúčal mladým ľuďom, aby si dali čo najväčšie množstvo drog, že im potom bude lepšie fungovať mozog.
Takže v tomto prípade môžete nás kritizovať koľko chcete.
Ja si za touto kampaňou absolútne stojím a mrzí ma, že až dnes médiá priaria na túto kampaň, že dnes máte možnosť vidieť, koľko stoviek detí tu bude a že táto kampaň má zmysel.
Ak by sme zachránili čo len jeden ľudský život, ktorý neprepadne drogám, ak by sme zachránili čo len jedno zviera, pán Serebriakov, od toho, aby bolo utýrané, tak si myslím, že to za to stojí.
A bol by som rád, keby aj televízia Markíza, pretože od vás by som to ešte očakával – od progresívnych denníkov sme a aktualitu neočakávam – aby ste boli pri informovanosti objektívni, aby ste dali priestor ľuďom, ktorí tu sú, aby ste o tejto téme protidrogovej, proti kyberšikane aj proti tyranii zvrať hovorili a nie ju iba zľahčovali tým, či je hudobný interpret taký alebo onaký.
Nepamätám si, že by ste pri koncerte za Ukrajinu vy ako Markíza alebo vy ako pán Serebriakov nejako kritizovali hudobných interpretov, ktorí vulgárne sa vyjadrovali napríklad na adresu predsedu vlády. Nepamätám si to.
Pán Serný predseda vlády hovorí, že pán Rendy predáva drogy vinným ľuďom. Pokiaľ viem, tak platí na Slovensku prezumpcia nevinný.
Však pán Cedakov, čiže vám to – mne vôbec nie.
Ale už ste sa nie priamo k tomu vyjadrili, ale zaznieva kritika aj zo strany komory učiteľov a ľudí týchto pedagogických expertov, ktorí hovoria, že je to až možno nevhodné ten spôsob, akým sa – pán Serebriakov, ja vnímam, že občianske združenia, ktoré majú asi troch alebo štyroch ľudí a sú blízky progresívnym médiám, vás nikdy nepochvália.
Pre mňa je podstatné, že si stojím za prácou odborníkov, ktorých tu môžete vidieť. Ešte raz obsah tejto kampane som nepripravoval ja ako minister vnútra, ale ľudia z protidrogovej jednotky, z envirpolície, z úradu prevencie kriminality. To sú ľudia, ktorých asi prácu nikto nechce spochybňovať pri všetkej úcte k nejakému občianskemu združeniu o troch ľuďoch, ktorí v minulosti sú známi najmä tým, že organizovali protesty.
Ešte len technická otázka – nie?
Môžete sa pýtať kľudne. Posledná technická sa chýtať na ten kamión – pokiaľ viem, ten nebol so predmetom súťaže. Čiže ešte ste dostúpili aj ten kamión alebo – tento náves, respektíve tento kontajner je vo vlastníctve ministerstva vnútra, stál asi 330 000, ostáva v našom vlastníctve a pokiaľ sa bavíme o kamióne alebo tom, čo ho má odtiahnuť, reálne tak budeme súťažiť štandardnou formou aj kamión, aby sme boli takto schopní mobilne to riešiť. Nech sa páči.
Môžete potvrdiť, že interpreti majú 1,5 dňa na preloženie, ktorú vyhral pán R?
Myslím si, že tieto detaile, technické veci odo mňa ozaj ozaj nechcete. Verejné obstarávanie bolo v súlade so zákonom. Absolútne sme dodržali všetky lehoty, ktoré bolo potrebné dodržať. Nie je tam akýkoľvek problém a myslím si, že do budúcnosti tak ako sa ukázali všetky obstarávania ministerstva vnútra, ktoré ste tak radi kritizovali, na konci absolútne skontrolované Úvom.
Myslím, že 98 % našich súťaží sú vyhodnotené bez zistení a rovnako je to aj v tomto prípade.
Pán minister, vy ste si prešli tým kamiónom – ak hodnotíte tri po sebe veľmi rýchlo nastrihavé videá bez sprievodného komentára.
Ja som si tým prešiel niekoľkokrát. Cieľom je zaujať toho mladého človeka, aby v ňom niečo ostalo, aby to nebolo iba o prednáškach, ale aby to bolo interaktívne, pretože dnes mladým ľuďom, ktorí sú bohužiaľ ovplyvňovaní aj tými sociálnymi sieťami – dnes nie, že 30-sekundové video nikoho nebaví, dnes tých mladých ľudí nebaví ani 15-sekundový spot na TikToku.
Preto to bolo zvolené takou formou, aby ich to zaujalo, aby to bolo ozaj na vlastnej koži, aby si uvedomili, čo to je, ak sa stanú obeťami drogových dílerov. Čo to je, ak sa stanú obeťami kyberšikany a aké to je, ak niekto týra zviera?
A nie je to iba o tých sedem minútach, ktoré máte tu, ale následne vystúpite z kamióna a sú to naši kolegovia z prevencie kriminality, z envirície, z protidrogovej jednotky, ktorí vám aj presne túto časť, ktorú ste mali možnosť na vlastnej koži zažiť, vysvetlia, povedia vám, ako sa tomuto celému brániť, ako reagovať. Čiže je to nie iba o tejto časti sedemminútovej, ale najmä o časti, ktorú majú na starosti odborníci z jednotlivých oddelení policajného zboru. Sú tu aj hasiči, ľudia z krízového riadenia.
Tým prešlo 19 000 ľudí. Máme teraz očakávať, že týchto 19 ľudí už sa nechytí v rok alebo bude nahlasovať zvieratá. Aká je účinnosť tej –
Pani kolegyňa, ak by to bolo čo je len jedno dieťa. Neviem, máte deti?
Viete vypočítať? Neviem, či máte deti, lebo ja som rodič a ak len jedno dieťa v tejto kampani zachránime, že neprepadne drogám a že neskončí ako nejaký závislák pred mostom, tak táto kampaň mi verte, že bola určená.
Ak i len jeden, ak i len jeden pani kolegyňa, ak i len jeden detský život sme zachránili, mne to za to stojí, pretože si nemyslím, že dôvodnéz – práve preto v tom, pani kolegyňa, pokračujeme. Pokračujeme v tom počas leta. Pokračujeme v tom počas jesene. Toto nie je jediná aktivita.
Spýtať, že či ste rátali s tým, že niekto, kto vstupuje do kamióna, nemusí byť byť.
Myslím si, myslím si, že keď budete mať raz deti, tak to pochopíte, že aj jeden ľudský život. Ja viem, že pre vás v vašej redakcii sú to možno štatistiky a nejaké čísla, ale verte mi, keď uvidíte tých mladých ľudí, ktorí sa tuná v bratislavskom urgente zobudia ráno po užití nevinného nejakého vapu z toho ružového automatu, že takmer mohli prísť o život.
Tak mi verte, že to za to stojí.
Vedľa na otázku veľak Slovenskej televízie. Ja tr lží na kolegyňu aj Slovenská komora učiteľov sa ozalaž –
Pani kolegyňa, neviem, či ste počuli reakciu na pána Serberiaka. To sú tí traja učitelia, ktorí tam sú, sú progresívno-liberálni. Tak ja neviem, čo od nich očakávate.
Ešte raz vám hovorím, kampaň bola pripravená s ministerstvom školstva. Spochybňujete odborníkov ministerstva školstva? Spochybňujete, prosím, kolegov z národnej protidrogovej jednotky? Spochybňujete kolegov z envirnej polície? Spochybňujete ľudí z úradu prevencie boja proti kriminalite? To sa vás chcem opýtať, či ich spochybňujete, či je dôležitejšie nejaké občianske združenie s tromi učiteľmi alebo celé ministerstvo školstva a odborníci ministerstva vnútra. Iba ľudsky sa vás pýtam.
Pán minister, ale – skúste – pokiaľ mám informácie obaj školy, ktoré odmiet sa obavyzé, to je prirodzené. Veď každý má možnosť, to nie je povinné, ako to bolo za totality, že všetci musíte prísť. Tí, ktorým na tom záleží, tí, ktorým záleží na vývoji tých mladých ľudí, môžu prísť. My nikoho nebudeme naháňať.
Hovorím, že viac ako 300 škôl prejavilo ten záujem. Viac ako 19 000 detí, 10 000 detí – 10 263 detí prešlo. Ďalších 9 000 čakám. Uvidíme, aký to bude ďalej.
Hovoríte, že to nie je povinné. Pokiaľ som zachytel, tak sa má meniť zákon, že do istej miery štát nebude sa vyžadovať súhlas na štátne akcie. Je to práve kvôli takýmto akciám?
Toto nemá žiadny súhlas. Prvýkrát to počujem od vás, že takéto niečo by malo byť.
Ešte posledná otázka – otázku mimo témy. Slovenskú národnú stranu čakajú viaceré výmeny v parlamente. Za pána Radačovského príde zrejme pán Krišand. Pravdepodobne sa na jeseň vráti do parlamentu Tomáš Šaraba. Myslíte si, že výkup SNS je stabilný? Nie užite to takto pri vláde?
To sa musíte pýtať pána predsedu SNS.
Ďakujem pekne za vaše otázky a prajem vám všetko dobré, dovidenia.






