MAINSTREAMOVÝ DETOX

14:33

ÚTERÝ 23.ČERVNA23.ČERVEN 2026

Taraba: Ďalší historický miľník

Tomáš Taraba

Taraba: Ďalší historický miľník

Přepis videa

Zobrazit / skrýt přepis

Nachádzame sa na jednej z najväčších environmentálnych záťaží na Slovensku – Vlčie hory. Je to skládka, ktorá je taká neprízorná už dlhé roky. Politici sa sem chodili veľmi radi fotiť. Hovorili, aké to tu naozaj obrovské nebezpečenstvo pre zdravie a život ľudí. Dokonca v minulosti aj primátor Hlohovca až tak apeloval, že pomaly budeme musieť pristúpiť k vysťahovaniu ľudí. No len výsledok bol, že nikdy sa nič nestalo, nepohlo sa nič dopredu.

A preto som ja veľmi rád, že dnes aj s pánom primátorom mesta Hlohovec, ale aj s pani prednostkou okresného úradu môžeme za ministerstvo životného prostredia oznámiť skvelú správu, že už tento týždeň bude vyhlásené medzinárodné, teda európske verejné obstarávanie na odstránenie tej najproblematickejšej časti tejto skládky. To znamená 90 ton nebezpečných látok a 23 000 ton odpadu v podobe zeminy. A myslím, že je to skvelá správa pre ochranu života ľudí, zdravia, ale aj životného prostredia.

Všetky environmentálne záťaže na Slovensku mali jednu základnú črtu – politici sa radi tam chodili fotiť a nikdy sa nič neudialo. Rozhýbali sme chemkostrážske, odkiaľ už prvá várka sudov PCB látok bola spálená vo Viedni. Som rád, že pred pár týždňami sme vypísali verejné obstarávanie na odstránenie jednej z najväčších záťaží na strednom Slovensku – Predajná. To je opäť v medzinárodnom vestníku, kde sa môžu všetky renomované veľké firmy zúčastniť.

Naším cieľom je, aby sa neraz faktúrovalo, ale aby sa veci urobili a dokončili tak, aby výsledok bol prospešný pre ľudí. Ďakujem veľmi pekne za takúto vzácnu návštevu, lebo naozaj, tak ako povedal pán minister pred chvíľou, sem chodili sa politici len fotiť. Pán minister je tu teraz prvýkrát a môžem potvrdiť, že naozaj je tu už keď sa začína finalizovať prekultivácia tejto skládky.

Veľmi pekne ďakujem aj pani prednostke okresného úradu a že všetci traja sme našli naozaj takú spoločnú reč, kedy naozaj vidíme v diaľke ten hlavný cieľ, a to prekultivovať túto skládku a spraviť naozaj životné prostredie vhodné pre 21. storočie, a aby sa obyvatelia Hlohovca nemuseli báť, že ich tu niečo bude ohrozovať.

Považujem za absurdné, že 30 rokov od v podstate vzniku samostatnosti štát nemal doteraz efektívny nástroj, ako ovládnuť skládky, ktoré boli poprepísané na rôzne biele kone. Je to obrovské zlyhanie štátu v priamom prenose, pretože aj táto skládka bola zanesená toxickými odpadmi, bola neprízorná, samozrejme potom menila majiteľov a štát nevedel nad ňou absolútnym spôsobom získať kontrolu.

Preto sme zmenili zákon o odpadoch, ktorý od 1. januára dal štátu veľmi silný nástroj. Dnes táto skládka už je v područí, keď to poviem, Slovenskej agentúry životného prostredia, čo je vlastne už štátny dohľad nad celým týmto priestorom. A následne nám to umožnilo spustiť všetky kroky, ktoré vyústili až do spustenia tohoto verejného obstarávania.

Odhadované náklady sú približne 12 miliónov €. Uvidíme, čo súťaž prinesie. Ale myslím, že táto skládka je naozaj obrovským elementom, ako štát zanedbal za tie desiatky rokov starosti o životné prostredie. Napriek tomu, že politici si vždy z toho robili veľkú tému.