MAINSTREAMOVÝ DETOX

14:41

ÚTERÝ 23.ČERVNA23.ČERVEN 2026

Rebelové proti vládnoucí moci 🇨🇿 Svatý Mistr Jan Hus 🇨🇿 IR ZPRÁVY 6.7. HUSINEC

Inovace Republiky

Rebelové proti vládnoucí moci 🇨🇿 Svatý Mistr Jan Hus 🇨🇿 IR ZPRÁVY 6.7. HUSINEC

Přepis videa

Zobrazit / skrýt přepis

Přátelé, léto začíná.

Todle jsou takové kreativní zprávy tady na Inovaci republiky. Děkuji všem, co se ozýváte. Děkuju za veškerou zpětnou vazbu, za váš zájem.

Já tady ukážu jednu ceduli a to jsou principy Národního centra inovace republiky. Je to, myslím, že tři roky, kdy jsme na zahradě jednoho krásného místa na poslední chvíli napsali tententen nápis a vyhlásili jsme aktivity, které jsou ve třech pilířích: svoboda, spolupráce a aktivní občanství.

To jsou tři pilíře Národního centra inovace republiky, které budeme teďka v mnoha ohledech v průběhu léta – vlastně, jak bych to řekl – integrovat věci, posouvat, připravovat knihy k vydání, nové aktivity a rozšiřovat klubové členství, které v podstatě vzniká díky předplatnému novin.

Vy tady najdete v dalších dnech úplně nové zprávy k novému vydání novin, které by měly zajímat zejména sudetské Němce, české Němce, německý landsmanschaft, rakouský landsmanschaft, ale zejména všechny Československo.

Bude tam příběh evropského humanisty, evropského velikána Přemysla Petra a jeho přátel a kolegyn Olgy Fircovi, ale taky tam bude článek s názvem Svatý mistr Jan Hus. Je to kniha a my tam rozebíráme i některé souvislosti týkající se článku z časopisu Smíření, ale k tomu se dostaneme ve speciálních zprávách.

Proč to všechno říkám, je, že jsme teďka dotočili rozhovor s jednou úžasnou dámou, s mojí přítelkyní. Věřím, že mnoho z vás jste velkými fanoušky toho, co paní Ilona Švihlíková dělá v rámci svých ekonomických analýz, své dlouhodobé práce. No a paní Ilona Švihlíková je teď tady vedle mě.

Ahoj Ilono.

>> Ahoj, Rubino. Ahoj.

>> My se scházíme často i mimo kamery. Navštívili jsme teďka vřídlo v Karlových Varech. Najdete tady reportáž. Teď jsme dotočili video, které tady vlastně také najdete a je to takový pohled vlastně na spolupráci.

Co jsme natočili?

>> Natočili jsme video o tom, jak lépe pracovat s potenciálem tohoto národa a jak trošku pomoci řešit problém, který já vnímám čím dál čím jsem starší, tím ho vnímám více. A to je to, že dokážeme tady vytvořit úžasné věci, ať už to jsou umělecká díla, prostě výzkum, ať už dokážeme vyrobit nádherné věci, kvalitní, a si toho strašně málo vážíme a často to ani jeden o druhém nevíme a nebo si to vzájemně neuznáváme. A to je něco, co mě hrozně trápí, protože jak říkám, čím jsem starší, tím víc mám pocit, že to je to, co nás jako nejvíc brzdí – že se hodně brzdíme, brzdíme sami. A právě ten rozvoj toho trošku společného ducha, té kooperace je něco, co nám může moc pomoct. A možná nás to může i jako národ zachránit, co si řekněme na novinách.

>> Řekla jsi to moc krásně. Musím říct, že symbol novin – to není to jenom symbol. Je to v podstatě offline síť, která se tvoří z lidí, kteří mají zájem šířit informace, přispívat, distribuovat. My jsme tady mnohokrát zopakovali, že to není jenom o tom, třeba být předplatitelem, ale že můžete třeba i noviny šířit zdarma. Vy ten speciál k federalizaci. Ty ses pěkně tvrdě někde vyjádřila k prezidentovi. Já jsem někde zahlíd ten titulek, ale oni to vytrhli. Tys tam mluvila určitě o mnohem důležitějších věcech, ale vzali tu jednu větu.

>> Tak to prostě bylo o tom, jakým způsobem se vlastně vyjadřuje o českém národu a co vlastně konkrétně dělá. A podle mě prostě to, co sedí na hradě, dělá kroky, které ohrožují a poškozují tenhle národ a vlastně jdou proti jeho klíčovým zájmům. Božích bojovníci je vlastně spjatý i s armádou, že jo. Oni to používají nebo mají to nějaké vojenské standardy. Já se teď omlouvám, nejsem na to expert, ale náš prezident a vůbec ten odkaz těch husitů.

>> Hele, husité nejsou v módě, protože to byly husité – to nebyla žádná nadnárodní šlechta, to byli prostě čeští rolníci sám, že jo. Žiška byl vlastně nejnižší – byl Zemanský – takže byl nejnižší stupeň té šlechty – rebelové proti prostě vládnoucí moci. Ty jsou tvrdě v nemilosti, když se podíváš na ty mainstreamové kruhy. Ty by nejradši toho Žišku, kterého máme tady kousek odtud na tom Vítkově, dali srazit dolů, protože on představuje to, že se prostě staviš té nadnárodní moci – de facto v té době katolické církvi – a nejenom že se proti ní staviš slovně, ale že aktivně bojuješ a dokážeš prostě z obyčejných sedláků udělat jedno z nejlepších vojsk, jaké jsme kdy měli, pravděpodobně.

Jo, takže to jako i Husitům leží strašně v žaludku téhletý vládnoucí elitě. A sám Žiška jako jeden vlastně patří mezi ty hlavní bojovníky v top sedmičkách, kteří vlastně nikdy nebyli poraženi. On vytvořil obrovské inovace vojenské, včetně samozřejmě vojenského řádu a patří tam samozřejmě i ten můj milovaný – nejenom můj – chorál k Boží jov.

Takže tam ty zásluhy jsou obrovské. Ale jak říkám, když se podíváš, tak v módě je samozřejmě ten vypjatý, silný katolicismus, že jo – vysmářiánský sloup. Chudák Huse se na něj musí tam dívat na Staromáku a ta rebelie těch husitů je něco, co jde úplně proti té současní ideologii.

>> To říkám jako hrdý husita.

>> Přesně tak.

Ale [smích] nejsme připraveni dopředu na otázky, ale teďka jedna věc, která vznikla velmi spontánně, a to je, že nás čeká vlastně svátek mistra Jana Husa a v Husinci se pravidelně konají happeningy, průvod, slavnostní průvod, kterej jde Husincem a tak dále. Ale taky proč jsem tady ukázal ten nápis Národní centrum – je to tři roky, kdy vlastně jsme tam tehdy vyhlásili vizi svoboda, participace. Todle je druhá mince, ale tehdy to byl jenom myšlenka udělat stříbrnou minci a dneska můj domov může pomáhat vlastně zachránit památník Škroupova domu a podobně. Eh, jsme si řekli, že nejenom zavzpomínáme, ale že bychom se tam potkali v úplně neformální akci, že bychom tam zajeli, že jo. Ale vzniklo to, jak to vzniklo?

[smích] No, já nevím, kolik to je – čtyřicet minut, ne?

Co jsme si o tom začli povídat. No, zajedeme do Husince, jedeme tam prostě na výlet jako přátelé, ale zveme vás tam, jestli tam budete nebo se tam chystáte a nebo třeba tam chcete být, tak v zahradě toho Husova domu budeme už někdy v dopoledních hodinách a prostě jenom tak budeme. Můžeme třeba vlastně přizvat třeba ještě další lidi a povídat si o tom pozadí tvorby na Inovaci republiky, to, co se za ty tři roky podařilo a co je taky nachystáno k tomu, že chceme vlastně rozšířit i v průběhu podzimu.

>> A je to prostě nesmírně inspirující místo, protože tam člověk vždycky načerpá obrovskou dávku odvahy a i takový tu intelektuální čistotu, což je prostě symbol toho Jana Husa a zapáté pamamtů potom i husitů, kteří to jeho dědictví šířili dál proti všem. Doslova, jak by napsal Alois Rázek. Takže přijďte, ono nás to skutečně může nabít a já mám pocit, že to je místo, kde nás zase něco dalšího napadne.

>> Ano, ano.

>> A je to prostě jedno z těch zásadních věcí, věcí zásadního významu pro náš národ.

>> Budeme tam tvořit a víceméně, jak chci říct, a zdůraznit, že to bude neformální setkání. My tam jedeme prostě bez nějaké další přípravy.

Budeme v té zahradě. Tam je kavárnička vedle Škroupova domu. Takže v té zahradě bysme se potkali.

Tam můžeme dát čaj, kávu, zhodnotit některé věci za ty tři roky a jak jsi řekla, ono zase něco vznikne.

A jsme se bavili o tom, že chceme ty věci co nejvíc integrovat, že se ty věci dějou.

>> Těším se na vás.

>> Těšíme se na vás.

>> Těšíme se.

>> A ještě řeknu jednu věc. Budeme dokončovat noviny tady velmi brzo během dalších dvou dní. Zpráva k vydání čerstvého vydání novin.

Tam je můžeme společně i pokřtít, protože tam je článek k reparacím, svatý mistr Jan Hus, zamyšlení Přemysla Petra, takže taková trošku i křest.

A chci říci pozvánku na tento pátek. Týká se to taky vlastně ekonomiky, historie a pravdy.

Poslední slova Jana Antonína Bati. Pár hodin před smrtí v nemocnici, myslím, že v São Paulu napsal: "Pravda vyplave na povrch jako olej na vodě."

Pravdy a pak tam svojí rukou, to je dochované, vlastně navazuje na právě mistra Jana Husa. Pravdu ctěte, pravdu, konejte a tak dále, mluvte.

>> Takže všechno se vším souvisí.

>> Omlouvám se, že jsem trochu odbočil, ale prostě je to to stejné téma.

>> To je ta synergie.

>> Je to ta synergie.

Archívy Jana Antonína Bati. Tady nemůže mít nikdo z tajných služeb. Prostě ty věci jsou opravdu stále ještě v sejfech.

Řeknu, že jeden z těch dopisů a věcí, materiálů se týká dokonce atentátu na Heydricha, kdy Jan Antonín Baťa prokazatelně podporoval československý odboj včetně operace Antropoid, kterého se účastnili Baťovci.

Ale teď to pozvání. 26. v pátek v obci Bulhary Ditrištinský dvůr od 18 hodin. Významný host John Nash, což je přímý potomek Jana Bati, jeho vnuk, bude hostem.

Budeme diskutovat, bude rozhovor a potom bude taky i akustický koncert jedny velmi zajímavých lidí. Najdete tady Vojtěcha Svatoše.

Takže omlouvám se, že jsem odbočil, ale vždycky se kolikrát i sám leknu, jak vlastně aniž by člověk cokoliv programoval, cokoliv jel na sílu, jak si určitě všimli, že on tohle přitahuje.

Jo, on má takovou speciální gravitaci svojí vlastní, a pak nasává do té orbity. Je to jeho, ale ne pro sebe, ale pro nás, pro všechny, abysme udělali velkej průvod v našem národě, velkou inventuru, no a pak hned v zápětí velkou inovaci. Ale to neudělá jeden, dva tři lidi.

>> To je náš společný úkol.

>> To je společný úkol, přátelé.

>> Jo, tak jo, moc se těším. To je úžasné. To je výborné.

Mějte se krásně a nezapomeňte teda 26., to je teď v pátek. Noviny. Ale hlavně teda mistra Husa. 6. července na zahradě Husova domu.

>> V Husinci samozřejmě.

>> Husinci.

>> Husinci.