MAINSTREAMOVÝ DETOX

14:19

STŘEDA 24.ČERVNA24.ČERVEN 2026

Pavel nepojede na summit NATO, elektřina a potraviny zlevnily, rekordně nízká inflace

Tomio Okamura - oficiální profil

Pavel nepojede na summit NATO, elektřina a potraviny zlevnily, rekordně nízká inflace

Přepis videa

Zobrazit / skrýt přepis

Je úplně jednoduchý.

Když to řeknu úplně jednoduše jednou větou, tak o mandátu a o složení delegace na summit na to rozhoduje vláda. K obojímu došlo na dnešním zasedání vlády.

Schvaloval se hlasováním jak mandát, s kterým tam naše vláda půjde, naše vládní kvalitu, tak složení delegace. Naše vláda rozhodla plně v souladu s právními předpisy, plně v souladu se zákony České republiky, plně v souladu s ústavou. Složení delegace je: bude premiér, pak tam bude ministr obrany za SPD, pan Zeman zahraničí.

Takže je to zcela standardní.

Ústava navíc hovoří jasně: že výkonným vrcholným orgánem výkonné moci, tedy i zahraniční politiku, představuje vláda, nikoliv prezident. Takže já myslím, že je to zcela zřejmé a já na tom nevidím vůbec nic nestandardního.

Já bohužel, já jsem chtěl být tady v klidu, ale tady pan předseda TOP 09. Já si dovolím citovat ústavního právníka Jana Kyselu, vedoucího katedry politologie a sociologie na právnické fakultě Univerzity Karlovy a článek ze Seznamu, kde říká, že prezidentův mandát v případě zahraničního zastupování je v zásadě závislý na mandátu vlády. Takhle se vždy postupovalo i u nás. Nikdy to nebylo tak, že by jel na summit Václav Havel nebo Václav Klaus představovat svou politiku, ale politiku vlády, dodal Kysela.

Takže vy jste úplně mimo.

Takže a tady je přesně ten problém, na který správně upozornil pan moderátor, že vy horujete za to, aby prezident Pavel, který je lídrem opozice, tak aby prezentoval jiné názory, než je vládní koalice. To znamená, nejrenomovanější ústavní právníci říkají, že to, co vy říkáte, je špatně. To je prostě problém.

Takže ten náš postup je naopak velmi správný. Stejně tak naši ministři už od začátku deklarovali, i ministr Zouny, že budou hlasovat proti účasti lídra opozice prezidenta Pavla, protože my chceme, aby ta politika byla čitelná.

Za druhé, byl někdo, kdo hlasoval pro účast?

To já si myslím, že to bylo jednomyslné. Ministři SPD hlasovali proti té účasti v jednom šiku a co mám informace, bylo to jednomyslné.

A já bych chtěl ještě říci jednu věc. To znamená, my skutečně nechceme, aby lídr opozice prezident Pavel tam prezentoval odlišnou politiku, než občané rozhodli v demokratických volbách vloni na podzim. A jak říkáme, ústava hovoří jasně, že vrcholným orgánem exekutivní moci je vláda, tedy zahraniční politiku. Tak prosím vás, neohlížejme ústavu a to, že je něco zvyklost, ale není to nikde psáno. Těch zvyklostí může být hodně, ale my chceme dodržovat přesně ty zákony.

A co se týče toho mandátu, tak vy, pane předsedo Havle, vůbec nechápu, jak to tady můžete říkat. Vždyť by sama vaše vláda nesplnila 2 % HDP na obranu. Vždyť jste byli přistiženi při lži, jako premiér Fiala, bývalý premiér Fiala, tady měsíce v televizi všude, že vaše vláda splnila 2 % HDP. Nesplnili jste, lhali jste, podvedli jste mediálně občany a teď nám říkáte, když jste v opozici, že to lze splnit. Hlavně, že to TOP 09 neudělala, když jste byli čtyři roky ve vládě. To je úplně příšerné.

Aby to bylo jasné: naše vláda nebude překračovat 2 % HDP na obranu, ani na zbrojení, ani v příštím roce vás můžu ujistit. My ten plán je, že by to mohlo být kolem 2030. To znamená, že vláda je do roku 2029. My jsme si vybrali českou veřejnost. Těm dáme peníze.

Je opravdu tragická nekompetence pana předsedy Havla, ale tentokrát vám to nevyčítám, protože jak jste už nyní v opozici, tak vy nemáte informace. Takže ve čtvrtek bylo jednání ministrů obrany členských zemí NATO v Bruselu. Jak víte, právě po tom jednání se formulovala i pozice naší vládní koalice pro tu Ankaru na ten summit. Ale to je to interní. Teď nevím, jestli to můžu říct.

Můžete nepochybně, tady můžete říct všechno. Ale většina zemí na to, ne? Abyste měl novou informaci. Většina zemí na to - já mám dokonce v zápise teď mám u sebe i přesně ten počet - sdělila, že bude postupovat úplně stejně jako Česká republika. Nesplní příští rok přes ten nárůst směrem na ty 5 % a dokonce mají problém i s těma 2 %.

Mimochodem pro diváky řeknu, že ty 2 % jsou v českém zákoně, takže plnit 2 % je český zákon a přes 2 % není v českém zákoně. Takže vy tady požadujete něco, jak jste to myslel, protože, pokud jsem to pochopil správně, že to bude do 2029.

Jo, takže tak. A teď tady pan předseda Havel tady se snaží útočit. Přitom většina zemí na to postupuje úplně stejně jako my. No, takže to by byli všichni špatní potom a jenom vy byste byl dobrý. Takže to je úplně nesmysl, ne? To je ale interní jednání, o kterém vy nevíte. Proto jsem vám to teď trochu odhalil, protože my máme v gesci ministerstva obrany, takže mám od ministra Zony podrobné informace, jak to bylo přesně v tom Bruselu. Přímo jsem se na to ptal, kolik zemí vlastně do té Ankary jede s tím, že bude hned už teď navyšovat směrem k těm 5 % HDP.

Co vy jste slíbili o nás bez nás - jste slíbili v NATO? To naše vláda neslíbila. Takže to jenom pro vás, abyste měl správnou informaci.

A jak jsem to myslel: my určitě poté, co Fialova vláda, bývalá Fialova vláda zdestruovala rozpočet a zadlužili jste rekurzivně Českou republiku o 1,3 bilionů Kč na 3,5 bilionů Kč, tak my jsme si prostě vybrali, že nejdřív dáme peníze českým občanům.

Takže 2 % do roku 2029. Zůstaňme tady u toho, protože to je nová informace.

Ne, ne, pozor. My já jsem říkal, že nepůjdeme za každou cenu na nějakou trajektorii na nějakou trajektorii 5 % HDP nyní, už tu trajektorii příští rok a podobně startovat nebudeme. Za situace, jestli bude hospodářský růst, tak já jsem, já podporuju armádu České republiky. Teď jsem byl i na vojenském slibu. Byla to skvělá atmosféra na vojenské přísaze, ale teď vám řeknu, že výsledek už osm měsíců po volbách - je včera vydali čísla Český statistický úřad - máme druhou nejnižší inflaci v České republice za naší vlády, velký rozdíl oproti vaší. A dokonce ceny potravin klesly podle Českého statistického úřadu o 2 %. Je to výsledek toho, že se soustředíme na české občany.

Ale teď zpátky, protože jste řekl klíčovou věc. Tak jaká je realita? Takže Český statistický úřad číslo inflaci. Zůstaňme u toho tématu. Inflaci jsme probrali. Ne, počkejte, já musím zareagovat na pana předsedu konkrétně, co řekl.

Elektřina za naší vlády meziročně klesla o 11,5 %. Ceny másla klesly o 23 %, cena bramboru klesla o 20 %, cena mléka klesla meziročně o 17 %. Aktuální čísla Českého statistického úřadu. A ceny potravin jako celku klesly pouze o 2 %. Takže není to nic ideálního zatím, ale na rozdíl od...

Pojďme zpátky, než se zanoříme do debaty o cenách potravin, kam jsem se zanořit nechtěl. Pojďme. Čekáte, že prezident Petr Pavel podá tu kompetenční žalobu? Zatím to podle těch zpráv z hradu - by se nevyjádřil - tak vypadá.

Tak a jenom jedna věta.

Odborníci říkají, že ta nízká inflace, druhá nejnižší za naší vlády na rozdíl od vaší, byla díky snížení regulované složky elektřiny.

>> O tom se já nechci bavit.

O tom se chcete bavit vy. Nechci se o tom bavit já a teď prezident Petr Pavel. Čekáte, že podá kompetenční žalobu.

Tak jsem rád, že jsem to tady řekl. Budeme na to makat dál.

Já si myslím, že na to má právo každý úřad, vždyť to je normálně v zákoně. To znamená, každý úřad i kancelář prezidenta republiky má právo podat České republice kompetenční žalobu, pakliže si chce vyjasnit vzájemné kompetence mezi úřady.

Takže já jsem sám zvědavý, jak to dopadne, pakliže ji pan prezident podá, protože ta ústava hovoří zcela jasně. A teď jsem zvědavý, jak by to tedy Ústavní soud rozhodl. To je všechno, co k tomu můžu říct.

Já vůbec nechápu, proč to pan prezident takhle hrotí.

>> Jo, já myslím, že to není ani důstojný.

Já to vůbec nechápu. Když čtu ty reakce i na sociálních sítích, tak to rozhodně na popularitě panu prezidentovi nepřidává podle mého názoru. Naopak mnoho lidí píše, že je to jako nějaký školák, který se prostě dobývá někam. Je to rozhodnutí vlády, je to podle zákona, je to v kompetenci vlády. Už jsem to říkal. Ústava hovoří jasně.

Já ten summit řeším taky. Já už tam jedu teďka v neděli, protože v několika denním přestihu je tam jednání předsedů parlamentů členských zemí NATO, takže tam jedu taky už s pozicí, se stanoviskem, které tam budu prezentovat v předstihu. A je to v klidu, nic se neděje. Budu prezentovat stanovisko naší vlády.

>> A nebojte se, že prezident by s tou žalobou uspěl a pak může říct, já pojedu na evropskou radu.

Podívejte se, ústava hovoří úplně jasně. Když jsem četl články na mainstreamu - to znamená seznam.cz, zprávy.cz, novinky.cz - kde ústavní právníci, řada ústavních právníků o tomto hovoří. Ten výklad je úplně jasný. S některými jsem hovořil a oni také říkají, že ale Ústavní soud může rozhodnout úplně jinak a stává se to.

>> Je to tak.

Ústavní soud je v podstatě volen senátem, kde má většinu opozice, takže samozřejmě to rozhodnutí může být těžko predikovatelné. Takže může být určitě - podle vás nežádoucí - politici ten výsledek Ústavního soudu.

Já si to neumím představit, protože já mám sám zkušenosti s Ústavním soudem. Řada občanů, řada sdružení občanských, která se léta hájí - oběti justiční omylů a podobně, třeba spolek Šalamů a další. Jsou to sdružení, která desítky let hájí nespravedlivě stíhané občany a bojují proti justičním omylům, kterých je tady obrovské množství.

Takže já sám to predikovat nedokážu. Soudnictví si myslím, že opravdu nemá sto procent důvěru občanů. O tom jsem přesvědčen, protože mezi občany chodím. Tak bůh ví, jak to bude.

>> A vaši - ano nebo ne?

>> Prosím?

>> To jsou docela vážná slova.

>> Nemá moji důvěru.

>> Nemá.

Nemá. A já mám na základě svých osobních zkušeností.

>> Kvůli vašemu případu nebo kvůli případu SPD?

>> Spíš kvůli případu lidí kolem. Dávám konkrétní příklady. Není normální a není rozhodně demokratický, když lidé se soudí více než deset let. Když ani za deset let nejsou soudy schopné rozhodnout v případu občanů.

Vy jste teď občanům řekl, že soudní systém v Česku nemá důvěru předsedy poslanecké sněmovny - je to jeden z nejvyšších postavených lidí - vám řeknu, že k demokracii nepatří jenom spravedlivý soud. V demokracii má občan právo na rychlý a spravedlivý soud.

To znamená, pakliže soudní systém není schopný rozhodnout o případech občanů, a těch případů je spoustu, mnoho občanů déle než deset let, a ničí jim životy - to opravdu je nedemokratické a nefunguje to.

Nám se třeba teďka zrovna v soudním případu u SPD1, týká se to těch plakátů, byla vyměněna soudkyně, protože nerespektovala rozhodnutí nadřízeného soudu na nižší instanci. Prostě, co k tomu mám říct? Vy žijete na Marsu. To je prostě normální.

Naopak je to známo všem, ale můžete se odvolat. Odvolání je to součást demokracie. I soud se může pochybit. Proto ten systém je takový, že je pak nahrazen někým jiným.

Vy to vidíte úplně nekriticky, vy to vidíte růžově, ale tak to prostě nefunguje.

To znamená - jedna věc, co se týče té účasti ještě prezidenta Pavla, respektive neúčasti vlády. Tak on je totiž problém. Už jsem tady citoval například ústavního právníka Jana Kyselu. Prezident by neměl představovat na těch sammitech svou politiku, ale politiku vlády. Jenže prezident Pavel opakovaně představuje opoziční politiku.

Například v zahraničí říká, že se mají prudce zvyšovat výdaje na zbrojení. Česká republika. Naše vláda oproti tomu říká, že jsme si vybrali: české občany. Protože po vaší vládě jsou tady asi tři miliony lidí na nebo pod hranicí chudoby v České republice. My dáváme postupně peníze lidem, snažíme se zlevňovat potraviny. Zlevnili jsme elektriku, už je levnější i zemní plyn, zastropovali jsme benzín, naftu a tak dále.

Jo, já tě všechno zaplatíme - to zaskupovaní se nezaplatí, protože my nebudeme zvyšovat daně, na rozdíl od vás, ne?

>> Protože si na to půjčujete.

Vy si na to půjčujete. To je i s úroky. Máte schodky rozpočtu. Pojďme ještě zůstat u těch věcí.

Počkej. Tady musím říct jednu větu. My jsme na rozdíl od vás za půl roku už ušetřili jedenáct miliard korun na provozu státu, na duplicitních agendách. Snižovali jsme počet duplicitních pracovníků na úřadech. Takže my jsme ušetřili jedenáct miliard. Za vás řídil pan prezident Havel a současná opozice. Protože už nejste delší dobu ve vládě - osm měsíců - tak už nemáte informace.

Znova říkám, že teďka ta atmosféra v NATO - já s ministrem Zůčou mluvím několikrát týdně - taková, že postupně už se i ustupuje od těch pěti procent. NATO odborníci, stejně jako náš ministr Zůča, generál Zůča, říkají, že teď se začíná klást důraz na schopnosti, nikoliv na procenta. Protože se ukazuje, že většina zemí - znova to tady zdůrazním, aby to předseda dobře slyšel - na to nemá, nebo má v současné době problémy.

S tím, aby - problémy nepochybně má, ale zatím jsem neslyšel, že by od toho někdo ustoupil s tím, aby to plnili.

No, to jsou interní zatím jednání. To znamená, ta trajektorie k těm pěti procentům na zbrojení, co jste vy odsouhlasili bez nás - ten závazek neudělá naše vláda.

Tak se ukazuje, že je u většiny zemí - spoustu zemí na to už je nereálné a oni na to nemají peníze. To znamená, doktrína teďka - a hovořím o tom znova s ministrem Zůčou - pomaličku už posouvá. Na základě těchto informací od striktního vyžadování procent k tomu, aby se posouvaly schopnosti.

Hele, já opravdu nestačím zírat. Já jenom znovu zopakuju - už potřetí tady - že vaše vláda neplnila ani zákonné dva procenta HDP.

Vždyť to máme černé na bílém od generálního tajemníka na to Ruteo.

Vždyť je to týden stará informace.

Ne, počkej, neskákejte mi teď do řeči.

Já jsem byl trpěn.

To znamená, vy čtyři roky jste byli ve vládě.

Mohli jste plnit 2 % HDP na obranu či na zbrojení v souladu s českým zákonem.

Sami to neplníte.

Ani loni jste to neplnili a teď tady mentorujete, že my, kteří jsme ani ještě nejsme v půlroce našeho vládnutí – teď jsme půl roku – tak to mentorujete.

Vy jste to neplnil, teď nás mentorujete.

Vidíte si to vůbec?

Vy to je úplně šílená hrůza, pane předsedo.

Tak proč jste to neplnili vy?

Proč jste to loni neplnili?

Zasekli jste tam dluhče.

Proč jste to neplnili vy v loni?

Byly vlády, každý rok naše vláda zvyšovala výdaje na – pro letošní rok 2026 navrhla naše vláda v rozpočtu HDP. Každý rok to vy neplnili. Do loňska premiér Petr Fiala říkal, že ty 2 % budou. Někteří experti o tom pochybovali a na to dala za pravdu vláda, která říkala, že to – návrh rozpočtu pro rok 2026, kterého jste shodili ze stolu. Ten rok? Ne, počkejte, proč to neplnili. To je pochopím tu argumentaci, ale pravda je – čtyři roky jste byli ve vládě a neplnili to. Já to já to řeknu sám. Já to řeknu. Jsme vládu? Nebo výdaje na zbrojení byly v tak nízké výši. Měli jsme se s tím potýkat, ale Jana Černuchová říkala, že se ty 2 % splní. To je prostě fakt. Já do toho – jestli Jana Černochová říkala, že se 2 % splní, nesplnila se. No tak je to fakt. V letošním roce, kdyby vládla Fialova vláda, tak by to bylo stejně. Čtyři roky jste vládli obranu.

Naše vláda podala návrh zákona na úplné zrušení koncesionářských poplatků v České televizi Českého rozhlasu od 1. ledna 2027.

Měli jsme to ve volebním programu.

Slíbili jsme to občanům.

Občané nás za to zvolili a jsme rádi, že tento návrh je podán a prosadíme to, protože občané, naši voliči, nechtějí platit koncesionářské poplatky.

Ten systém, jak existuje v České republice, existuje pouze v 10 zemích EU.

Ve většině zemí neexistuje.

Nezaplatí si to lidé z rozpočtu, protože my nebudeme zvyšovat daně.

Naopak, jak jsem říkal, my už šetříme v rozpočtu.

Ušetřili jsme už na provozu 11 miliard Kč na různých duplicitních agendách a na různé byrokracii.

A ještě jedna věc, kterou bych chtěl říci.

Pousmál jsem se tomu průzkumu na Seznamu, kde to byl průzkum renomované průzkumné agentury a ptali se, jestli by lidé chtěli platit dobrovolně poplatky České televizi, Českému rozhlasu.

A z toho průzkumu vyšlo, že kdyby ty poplatky byly dobrovolné, tak by většina lidí ty poplatky neplatila.

Takže už rozumím v uvozovkách tomu, proč aktivisté někteří demonstrují za poplatky.

Já jsem se ptal hlavně na to, že v tom – protože lidé už ty poplatky platit nechtějí, oni už nemají zájem to platit – ale Česká televize a Český rozhlas by se měli zeptat občanů, majitelů vlastně přeneseným slovem těchto veřejnoprávních médií, proč po 30 letech zkušenosti s Českou televizí už nechtějí platit poplatky.

Ok, co mám informace, tak to bylo míněno tak, aby v souladu s platným zákonem o České televizi, který káže vyvážené vysílání, a s platným kodexem České televize, který si sami přijali, tak který káže poměrné a spravedlivé zastoupení parlamentních stran a různých názorových proudů. Takže měli na mysli toto. Z mého pohledu ta formulace nebyla obratná, protože to může samozřejmě mít určité pochopení, to může být nějakým způsobem jinak.

Druhou stranou pravdou je, že občané jsou velmi nespokojeni s vysíláním České televize.

To je faktem.

Proto už nechtějí platit ty poplatky.

No, takže to je jedna věc.

Druhou věcí je, že my jediné, co jsme slibovali v předvolební kampani, bylo zrušení poplatků.

Jo, takže to my naplníme, protože jsme to slibovali voličům.

A poslední věc – vy něco říkáte o ovládání nebo o nějakých garancích nebo kontrole – ale já jsem nikoho ovládat nechtěl.

Když se podívám na dva roky starou zprávu analytického odboru České televize, kterou projednávala i Rada České televize, kde bylo zastoupení poslanců nebo zástupců tehdejší vládní koalice – tam jste byli vy, ODS, Fiala, Rakušan a tak dále – tak bylo 70 % v publicistických pořadech České televize a opozice pouze 30 %.

A tu samou zprávu zpracoval analytický odbor i v Českém rozhlase.

Tak já vím, že vám to vyhovovalo, jakože Česká televize politicky podváděla a preferovala vás.

Ale já si myslím, že by to mělo být spravedlivé, opravdu.

A já jsem na České televizi v minulosti, já jsem tam byl hlavním účinkujícím v mnoha velmi sledovaných pořadech a tak dále, takže já proti ní v podstatě v principu nic nemám. Ale to, co vadí těm voličům a vadí řadě občanů, kterých je plus mínus už polovina, ne-li více, jak vidíme v průzkumech na prostředku mainstreamu, tak jim vadí ta nevyváženost vysílání.

A já znova říkám, že celá situace by se podle mě pořešila z pohledu občanů, kdyby ta Česká televize nevysílala stylem tak, jak jsou ty analýzy analytického odboru České televize, které projednávala rada, o kterých jsem hovořil.

Ale kdyby to bylo fifty fifty – a to je asi to všechno – a já žádné ambice ovlivňovat vysílání nemám.

Já jedinou ambici mám – že když si něco přeje náš volič, tak to budu plnit jako politik.

Já jsem jenom přenášeč přání do poslanecké sněmovny.

To znamená, my tady napravujeme ten váš podvod, kde byste obelhali i vaše voliče.

A my jsme tam dali rozpočet 2024.

Já vám řeknu proč.

Protože v okamžiku, kdy jsme ten zákon psali, nejsou ještě zveřejněna finální účetní uzávěrka za rok 2025 za Českou televizi, Český rozhlas. Což je objektivní fakt a v zákoně musíte dát nějaké výchozí číslo.

Jo, to znáte.

Takže to může být víc.

To je jednoduchý důvod.

Je to výchozí návrh.

Já s ním souhlasím.

Myslím, že je správný ten návrh.

A druhá věc je ta – a teď jsem slyšel, že se budou vedení České televize říká, že bude propouštět stovky zaměstnanců, jako kdyby za ten rok ty těch stovek zaměstnanců nabralo.

To jsou opravdu argumenty, které už jsou trošku podpásové.

My žádné zaměstnance nepropouštíme, my naopak hájíme zaměstnance.

Dneska jsme jednali s odbory České televize, Českého rozhlasu.

Ubezpečili jsme zaměstnance, že naopak stojíme na jejich straně, ale že by vedení České televize, Českého rozhlasu, se k tomu mělo postavit férově.

Dokonce tam padla i informace, že ředitel Českého rozhlasu řekl, že i s tím rozpočtem, který navrhujeme, je schopný vyjít.

To je informace, která padla ze strany při tom jednání s odboráři. Tu informaci jsem neměl, padla ze strany odborů – ta informace – což je zajímavá nová informace.