MAINSTREAMOVÝ DETOX

15:21

PONDĚLÍ 22.ČERVNA22.ČERVEN 2026

Európa v ofsajde | Michal Bartek (Hlas-SD), Peter Bátor (PS)

Kanal1

Európa v ofsajde | Michal Bartek (Hlas-SD), Peter Bátor (PS)

Přepis videa

Zobrazit / skrýt přepis

Tento program vám prináša Play TV.

Domáca zába celú rodinu.

[hudba] [hudba] Dámy a páni, v našom vysielaní na televízii Kanál 1 budeme pokračovať aktuálnou politikou.

Áno, aj my máme našu nedeľnú politickú reláciu.

Nedeľné politické relácie tu budú dovtedy, kým bude o ne záujem našich divákov.

U vás registrujeme veľký záujem.

V tejto chvíli som veľmi rád, že sme už v živom spojení s poslancom národnej rady Michalom Bartekom.

Dobrý deň.

>> Ďakujem veľmi pekne za pozvanie a krásny dobrý deň na celé Slovensko prajem.

Ďakujeme pekne.

Verím, že sa o malú chvíľu spojíme aj s pánom Petrom Bátorom z Progresívneho Slovenska, ktorý bude vašim oponentom v dnešnej diskusii.

Eh, najprv sa opýtam, kým sa spojíme s pánom Bátorom, ako trávite leto, či už eh pripravujete eh svoju kandidátku, respektíve či sa nejako zúčastňujete aj eh tých kortešačiek pred komunálnymi voľbami.

>> Ďakujem veľmi pekne.

Teda možno ešte keď takto odľahčenie.

Pán Bielík, ja nie som človek, ktorý sa zameriava na stretnutia s občanmi len bezprostredne volebnom roku.

Ja musím povedať, že ja sa niekedy tak smejem, keď vidím niektoré opozičné strany, ktoré hovoria, že ideme medzi ľudí.

Pre mňa je byť medzi ľuďmi absolútne niečo normálne a čo považujem za najdôležitejšiu súčasť svojej politickej práce.

Včera som absolvoval naozaj príjemné stretnutia s občanmi v Dolnej Porube.

Odštartovali sme Myjavský folklórny festival 66. ročník, ktorý taktiež prispieva aj ku kultúrnej diplomacii Slovenskej republiky, pretože sa tam zúčastňuje viac ako 10 súborov naozaj z celého sveta od Kanady cez Mexiko, Grécko, takže naozaj aj ten kultúrny rozmer tej kultúrnej diplomacie a prezentácie Slovenska tam je.

Čiže byť medzi ľuďmi absolútne niečo bežné.

A som rád, že mám tu mám tú možnosť to takto robiť nielen vo volebnom roku, ale permanentne, pretože podľa mňa tak by to malo byť, lebo najhoršie, čo sa politikovi môže stať, je, ak sa zavrie niekde v bratislavskej kancelárii a nakoniec bude odtrhnutý od reality.

>> Ďakujem pekne.

A už sme v spojení aj s Petrom Bátorom.

Tak najprv taká letná otázka, ako vy trávite tento horúci čas?

Eh, tak ja som sa vrátil z východu Slovenska, kde som sa bol stretnúť s občanmi, takže tam bolo trošičku eh bolo tam trošičku lepšie počasie.

No a teraz už klasicky doma práce okolo domu, ale snažím sa, aby to eh aby to aby som ich robil vtedy, keď nie je také veľké teplo.

>> No tak aby sme si takto to leto mohli užívať aj ďalej.

Páni, veľmi pekne ďakujem.

Poďme na politiku.

Eh to zaujíma našich občanov určite veľmi, keďže tí by chceli si trochu oddýchnuť od politiky, ale žiaľ minimálne tá zahraničná politika nás eh v pokoji nenecháva.

Eh Irán a Spojené štáty sa dnes pravdepodobne konečne stretnú vo Švajčiarsku.

Eh budú to eh pán Bátor, seriózne rokovania, ktoré môžu viesť k trvalému mieru alebo opäť je tu na mieste tá obava, že Irán len hrá na čas a predlžuje tieto rokovania bez nejakého konkrétneho výsledku?

Eh a dnes už je to asi ťažko povedať, lebo už sme zažili kadečo.

Treba povedať, ale že zdá sa, že dnes v tých vyjednávaniach eh zašli najďalej, ako sa dalo eh doteraz eh ako sme boli zvyknutí, že sa rozpráva o konkrétnych veciach.

No ale samozrejme aj tie otvorené otázky, ktoré sú, tak sú práve tie najzložitejšie, na ktorých s najväčšou pravdepodobnosťou bude závisieť eh či sa k nejakej dohode dospeje alebo nie.

No a to sú tie dve otázky.

Tá jedna je budúcnosť jadrového programu Iránu a tá druhá akcie Izraela a aktuálne v Libanone.

Mám pocit, že obidve tie otázky sú dostatočne komplexné a zložité na to, aby eh aby sa naozaj mohla možno aj tá eh finálna dohoda zase odsunúť, respektíve tá dohoda o tom, ako implementovať tú dohodu, o ktorú ktorú mali eh Spojené štáty a Irán podpísať.

>> Týká nám čas, pán Bartek.

Naozaj to prímer je stanovené na 60 dní.

Ak sa v tomto období obe strany nedohodnú na niečom veľmi zmysluplnom a konkrétnom, tak to eh žiaľ bude pokračovať ďalej v tomto nezmysluplnom a nekonkrétnom spôsobe.

Súhlasíte?

>> Mňa zaujala prednedávnom minulý týždeň eh analýza denníku Financial Times, ktorý zverejnil, že Donald Trump už 38-krát vyhlásil prímerie medzi Spojenými štátmi americkými a Iránom.

Ale ja naozaj veľmi vítam to, že konečne si sadli vo Švajčiarsku k rokovacemu stolu.

Nezabúdajme, že aj tieto rokovania už boli oddialené práve kvôli naozaj potčkám medzi Izraelom a Hizbalom.

Takže už aj tieto veľké rokovania sa mali začínať skôr začínajú sa aj dnes a to je naozaj veľmi dobré, že sedia za tým rokovacím stolom.

Ja by som to možno ešte nenazval ani, že dnešné rokovania prinesú nejaké konkrétne výsledky.

Skôr podľa mňa určia len nejaký rámec bezpečnostný a bezpečnostných záruk, ktoré budú do ďalších vyjednávaní a asi najkľúčovejšie vyjednávanie bude to, akým spôsobom bude pokračovať naozaj premávka v Hormúzskom prielive.

Myslím si, že na to najviac očakáva celosvetové spoločenstvo výsledky, akým spôsobom, za akých podmienok, spoplatnenie, nespoplatnenie, ako to bude pokračovať a samozrejme otázka na stole je a aká bude udržateľnosť týchto vyjednávaní.

Z vášho pohľadu a pán moderátor, keď ste povedali, že eh či Irán nehrá na čas, no myslím si, že najviac teraz čas tlačí Spojené štáty americké a najmä Donalda Trumpa.

Ako vieme, na jeseň sa v Spojených štátoch amerických budú konať kongresové voľby a tam budú naozaj eh republikáni, ale teda aj Donald Trump bojovať o svoje politické prežitie.

A myslím si, že je pre neho veľmi dôležité, aby tú situáciu stabilizoval ešte predtým, ako sa pôjde už do riadnej ostrej kampane, ktorá už je tam teraz a bude to tiež dôležitým milníkom v týchto voľbách.

Takže osobne si myslím, že naozaj Iránu až tak o čase.

Ale skôr tá loptička a tá časovaná bomba je v rukách Spojených štátov amerických a konkrétne Donalda Trumpa, ktorý má voľby za rohom a tie jeho predvolebné sľuby o tom, ktoré hovoril aj do prezidentskej kampane, že on bude prezident, ktorý nebude začínať nové vojny, ale bude ich ukončovať, no bude musieť zadosť činiť týmto slovám.

A povedzme si úprimne, po Venezuele dianí v Kube a teraz aj na blízkom eh na Blízkom východe má Donald Trump čo robiť?

>> Hm.

Myslel som to tak, že Irán predlžuje ten čas, zatiaľ čo Spojeným štátom naozaj ten čas veľmi rýchlo uteká.

Pán Bátor, chceli ste niečo dodať?

Potom moja otázka.

>> Snáď len k tomu, že ja si myslím, že ďaleko viac ešte ako Donalda Trumpa tlačí ten čas nás eh v Európe, pretože tie dopady eh celého tohto konfliktu vlastne majú na nás najväčší vplyv.

Tie ceny pohonných hmôt, ale aj iných komodít a samozrejme aj voľný pohyb eh tovarov po svete nás výrazne ovplyvnil.

Sme oveľa zraniteľnejší a veď už sme si to zažili aj na tých čerpacích staniciach a tu je tu je troška možno aj tragédia toho, ako aká nejednotná Európska únia vie a vlastne aké aké mali aký malý význam vie mať v týchto rokovaniach.

Opäť sa tu samozrejme rokuje o veľkých veciach a ja rozumiem tomu, že ten konflikt je medzi Spojenými štátmi a Iránom a že oni si dnes sedia.

Ale ako vidíme, Európska únia, vôbec vo všeobecnosti Európa nemá silný hlas.

To ja si myslím, že jeden z dôvodov je, že nevieme byť jednotní, nevieme mať jednotný silný hlas a tam samozrejme potom nemusím, nehovorím, že priamo v tejto veci, ale má ten podiel aj Slovensko, samozrejme.

>> No keď ste už doľte mi dovoľte, panieli, zareagovať, prosím.

Ja naozaj s časťou pána Bátora budem súhlasiť, ale v tomto prípade my sme tí konzistentní, ktorí kritizovali aj zahraničnú politickú aj zahraničnú politiku Európskej únie nielen za administratívy Donalda Trumpa, ale aj za administratívy Bidena, kedy naozaj sme opakovane hovorili, že Európska únia na tom globálnom poli nemá žiadny hlas a len slepo kopíruje to, čo sa dialo v Spojených štátoch amerických.

Po nástupe administratívy Donalda Trumpa môžeme naozaj vidieť to, že Donald Trump dal Európskej únii niekoľko faciek a je naozaj nepekné, čo sa deje a akým spôsobom sa napríklad Trump stavia aj k omnoho silnejším hráčom Európskej únie.

Napríklad k talianskej premiérke Melóny, o ktorej tvrdil, že ho prosila, aby sa na samite G7 s ním odfotila.

Táto absolútne dementovala a nakoniec si ešte vymieňali prostredníctvom sociálnych sietí takéto odkazy.

Takže takto jednoducho nevyzerá partnerstvo v rámci Severoatlantickej aliancie.

A pán Bator, ja by som naozaj veľmi poprosil, aby ste trochu vážili tie slová, keď chcete aj nejednotnosť Európskej zahraničnej politiky pripisovať Slovenskej republike, ako ste to naznačili.

Toto ja si trochu vyprosím a dovolím si ohradiť.

My stále hovoríme, že bohužiaľ momentálne ani Európska únia na tých najvyšších poschodiach nevie, čo chce.

Sú nejednotní v mnohých témach a ani najväčšie krajiny Európskej únie ešte nemajú jednotný pohľad na to, ako toto riešiť.

Môžete vidieť rozdiely medzi rétorikou Španielska a španielskeho premiéra Sancheza.

Môžete vidieť rozdiely medzi Nemeckom, Francúzskom a Talianskom.

Čiže toto Slovenská republika rozhodne nezohráva negatívnu úlohu v tejto chvíli, ale ani veľkí hráči Európskej únie nevedia, ako ďalej.

>> Pán, ja len troš zareagujem na toto.

Veď nemusíme sa o tom hádať.

Preto som povedal, že možno nie úplne priamo v tomto konflikte aj o tej Európskej únii, ale nezabudnime na to, že to bola táto vládna koalícia, ktorá tu takmer spievala ody na to, ako Trump nastúpil do úradu.

Ja si pamätám, keď premiér Fico namiesto stretnutia s generálnym tajomníkom NATO odcestoval na pochybnú konferenciu do Spojených štátov.

Vidím, že aj tá retorika, ja som celkom rád, že aj tá retorika predstaviteľov súčasnej vládnej koalície sa mení a že už si uvedomili, že ten obdiv Trumpovi asi nebol úplne na mieste.

My sme neboli tí, ktorí ho takto obdivovali.

Boli sme oveľa triezvejší.

A tá druhá vec, no nerozprávajme o Európskej únii, ako keby to bola tá Európska únia a potom sme my.

My sme súčasťou tej Európskej únie.

Takže ak nemá Európska únia jednotný postoj, tak samozrejme sme toho súčasťou.

>> Buďme trošku konkrétnejší, páni.

Tak dovolíte, pán Bartek, už teraz tá moja otázka, bola to reakcia na reakciu.

Európa nebude sedieť pri stole, kde sa bude vyjednávať o budúcnosti tohto iránskeho konfliktu, respektíve o budúcnosti Blízkeho východu.

A to napriek tomu, že to stretnutie sa koná v Európe, v neutrálnom Švajčiarsku.

Na jednej strane za tým je asi pravdepodobne Donald Trump, ktorý nevie Európanom zabudnúť, že sme nepovolili využiť jeho základne a teraz hovorím o základniach Spojených štátov.

Sme nevyužili, nedovolili využitie týchto základní pri útoku na Irán.

A na druhej strane ani Iránci nemajú dôvod nejako veľmi komunikovať s Európou, nakoľko Európa sa postavila jednoznačne do neutrálnej polohy pri začiatku tohto konfliktu, odmietla ho odsúdiť a aj pri tých veľkých excesoch, ktoré tam nastali, ako bolo bombardovanie tej dievčenskej školy a tak ďalej, Európa zostávala v podstate potichu.

Takže ani jedna, ani druhá strana vlastne Európu nemá dôvod nejakým spôsobom do týchto rozhovorov involvovať.

Pán Bátor?

>> Áno, je to prirodzené a presne to sa aj ukazuje, že pokiaľ nemáte a to neplatí len pre tento Irán, platí to aj pre ďalšie dôležité otázky medzinárodnej politiky.

Pokiaľ nemáte jasný názor, pokiaľ za ním nestojíte a pokiaľ pre niečo nerobíte, tak jednoducho prečo by sa s vami mal niekto rozprávať?

A toto platí rovnako pre pozíciu, že by sme boli na strane Spojených štátov alebo že by sme boli na strane kritiky tejto operácie.

Ja sám som hovoril a hovoril som o predpokladoch, ktoré keď by boli naplnené, tak by sme mohli hovoriť, že nakoniec tá operácia Spojených štátov, aj keď kontroverzná, mohla mať pozitívne dopady.

Ukázalo sa, že nemá.

A dokonca pokojne priznáme, že človek by očakával od Spojených štátov, ktoré dokážu veľmi dobre naplánovať operáciu spoločne aj s Izraelom, v tomto prípade, že naozaj bude založená na asi realistickejších predpokladoch.

Nestalo sa to a naozaj je z toho problém.

Ten problém, ale prečo Európska únia nikde nesedí, je, lebo presne ako ste to vy popísali, ona vlastne v skutočnosti nemala žiadnu konkrétnu vyhranenú pozíciu.

Ona sa nepostavila ani na jednu stranu, neprišla ani s konkrétnym príspevkom a bola to zložitá situácia.

A nehovorím, že to bolo jednoduché, ale presne toto sú dôvody veľakrát pre Európsku úniu, prečo za tým stolom nesedí.

Lebo jednoducho nemá tú silu a nemá ani jasný názor.

A ten názor sa ale formuje, to nie je názor Európskej únie, to je názor všetkých členských štátov.

A zjavne sa na tom nevieme dohodnúť.

>> A mala sa teda Európska únia spôsobom vyjadriť?

Mali sme povoliť využívanie tých amerických základní na európskom území tak, aby tá účinnosť toho útoku nebola taká, aká bola v súčasnosti, alebo aká bola v realite.

Naozaj museli letieť tie bombardéry 18 hodín zo Spojených štátov amerických.

Pri útoku z Európy by to bolo rádovo oveľa jednoduchšie a logistickejšie, shodnejšie.

Takže poprosím vás o jednoduchú odpoveď.

Mali sme poskytnúť túto možnosť Spojeným štátom americkým pri útoku na Irán.

Eh, nedá sa takto odpovedať, že áno alebo nie.

Ja to ale spravím, možno jednou vetou.

Bolo zjavné, že viacerí európski lídri mali obrovské pochybnosti o tom, či táto operácia nie je nielen či je správna, ale či je aj vykonateľná.

A v tom prípade sa postavili tak, ako sa postavili.

Európska únia v tomto vlastne nemala žiadne slovo, pretože to bolo rozhodnutie jednotlivých členských štátov.

Eh, dnes keď vidíme a dnes už je to samozrejme jednoduché, dnes keď vidíme aký je výsledok tej operácie, ja si nemyslím, že aj keby sme boli ako Európa, poskytli naše vojenské základne pre túto operáciu, že by to bolo zásadne zmenilo ten výsledok, ktorý dnes vidíme.

>> Pán Bartek, nech sa páči.

>> Mňa naozaj veľmi mrzí, že pán Bátor nevie jednoznačne odpovedať na otázku, ktorá je absolútne zrejmá.

A keď sa rozprávame o tom, že máme rešpektovať medzinárodné právo, tak ako akým spôsobom môžeme poskytnúť naše americké základne alebo naše územie Európskej únie americkým vojenským lietadlám, ktoré bez akéhokoľvek mandátu napríklad bezpečnostnej rady OSN začínajú bojové akcie na Iráne.

A my vieme jasne, veľmi pomenovať, že aj to, čo sa stalo zo strany Spojených štátov amerických a Izraela smerom k Iránu, je porušenie medzinárodného práva bez akéhokoľvek mandátu OSN. Tak ako to vieme pomenovať veľmi jasne aj napríklad v vojne na Ukrajine, kde jasne vieme s plným svedomím povedať, že áno, Rusko medzinárodné právo porušilo.

Mrzí ma, pán Bátor, že nie ste takíto principiálni aj pri otázke Iránu a Blízkeho východu.

Čo sa týka dovedku, ešte naozaj k tomu Donaldovi Trumpovi a vrátim sa. Rozdiel medzi vami a nami je áno.

Ja osobne som bol veľkým fanúšikom Donalda Trumpa aj v predvolebnej kampani, pretože sme verili jeho rétorike, ktorá bola jasná: prídem a budem robiť všetko preto, aby sa ukončila vojna na Ukrajine a budem robiť všetko preto, aby sa nezačínali vo svete nové vojenské konflikty.

Toto bola rétorika Donalda Trumpa, ktorá mala náš obdiv, sympatie aj podporu.

Žiaľ, ale nie som zaslepený. To, čo koná Donald Trump, je absolútne v rozpore s jeho predvolebnými sľubmi. Porušuje medzinárodné právo a to môžem samozrejme kritizovať.

Takže ja teraz nehrám slepú babu alebo neohýbam jednoducho svoje vyjadrenia. Ani vládna koalícia neohýba svoje vyjadrenia z minulosti.

My jasne hovoríme, že tam, kde sa deje neprávosť, tam, kde sa deje porušenie medzinárodného práva, my to budeme vedieť vždy jasne pomenovať.

A žiaľ, tu opäť vidíte Progresívne Slovensko, ktoré bez ohľadu na to, akým spôsobom sú principiálni na Ukrajine, nevedia byť principiálni aj v otázkach Blízkeho východu a oni by boli najradšej. Ani pán Bátor nevie jednoducho odpovedať.

Čo sa týka tej Európskej únie, dovoľte mi, lebo pán Bátor mal naozaj mnoho času.

My stále opäť hovoríme, že dlhodobo a konzistentne sa potvrdila tá naša rétorika, ktorú sme my hovorili, že Európska únia na globálnej úrovni nemá žiadny hlas a nemá ho práve kvôli tomu, pretože na čele Európskej únie stoja naozaj osobnosti ako Ursula von der Lien a Kaja Kalasová, ktoré nie sú žiadnymi autoritami v globálnom svete a ktoré nie sú rešpektované ani na západe, ani na východe. Tak potom od nich nemôžeme chcieť nejaké výsledky.

A to nie je iba moja rétorika, ale už aj viacerých predstaviteľov členských štátov Európskej únie, ktorí vidia, že v tomto majú problémy.

Ja opäť hovorím, Európska únia je dobrý projekt, dobrý projekt, kde musíme byť a je to náš životný priestor. Toto podčiarkujem, ale musíme byť aj kritickí smerom dovnútra a robiť všetko pre zvyšovanie našej konkurencieschopnosti ekonomickej, ale aj tej diplomatickej.

>> Pán Bátor, nech sa páči.

>> Eh, veľmi dve rýchle reakcie na pána Barteka.

Tá prvá, pán Barte, keď sa čo sa týka reakcie Progresívneho Slovenska, tak v prípade útoku na Irán, Progresívne Slovensko vydalo naše stanovisko, že je to porušenie medzinárodného práva ďaleko, ďaleko skôr ako strana Smer, aj strana Hlas, aj celá táto vládna koalícia.

Mohli ste si to naštudovať. Pozrite si napríklad minútu po minúte, kedy vyšlo naše stanovisko a kedy vyšlo vaše stanovisko. Je to veľmi jednoduché.

Ja si myslím a samozrejme sa za toto stanovisko aj staviam. Progresívne Slovensko jednoznačne povedalo, že je to porušenie medzinárodného práva.

Tak tu trošku nefabulujme nad tým, aké máme stanoviská alebo nie. Každý príčetný človek, ktorý vie čítať, si to dokáže prečítať z týchto analóch.

Tá druhá vec je, opäť tu hovoríme, ako keby Európska únia bola von der Lien alebo Kaja Kalas alebo hocikto podobný. No nebudeme mať silný hlas, pokiaľ v tej Európskej únii budeme mať vlády, ktoré podrývajú vytváranie konsenzu, ktoré podrývajú vytváranie silných pozícií Európskej únie.

A jeden z tých dôvodov, prečo Európska únia nemá ten hlas, a ja s vami súhlasím v mnohom, je pretože napríklad nemá ani svoju obrannú a vojenskú silu.

A takisto to nebude vtedy, keď napríklad štáty ako Slovensko tu budú klamať na výdavkoch do obrany, keď z toho budú stavať nemocnice, keď z toho budú podporovať športové podujatia, keď z toho budú obnovovať kukurice a podobné veci. Tak samozrejme, že tá Európa nebude silnejšia, pretože máme štáty, ktoré podvádzajú na vlastnej obrane.

My sme toho najkrajším príkladom.

>> Kto ešte?

Pani Kalas, vás poprosím vaše vyjadrenie, keďže bola tu otvorená aj táto otázka, či teda aj vy ste sa vyjadrovali. Ona teda nie je Európskou úniou, ale faktom je, že ona ani nebuduje nejaké vzťahy, ktoré by posilňovali našu pozíciu, myslím teraz nás Európanov vo svete tým, že naozaj veľmi otvorene hovorí, čo si myslí. To je v poriadku.

Či má alebo nemá pravdu, nejdeme teraz hodnotiť, ale aká je tá jej politika, aké sú výsledky jej zahraničnej politiky, to teraz môžeme vidieť napríklad na vzťahu s Izraelom, ktorý úplne ukončil akúkoľvek komunikáciu s Kajou Kalas.

Eh ako vnímate jej úspech, jej efektivitu a výkon, ktorý podáva vo funkcii šéfky európskej diplomacie, pán Bátor?

>> Ona je úradníčka Európskej únie a veľmi závisí od inštrukcií, ktoré dostáva od členských štátov, či už na európskych radách alebo na ďalších zasadnutiach, či sú to premiéri alebo ministri zahraničných vecí.

A pravda je taká, že ona vo väčšine prípadov, nevravím, že vo všetkých, ale v absolútne väčšine prípadov, reprezentuje názor takmer všetkých členských štátov Európskej únie.

Tá najväčšia kritika, ktorá na jej hlavu smeruje, tak smerovala od dvoch štátov a to bolo Maďarsko a Slovensko.

Dnes už iba Slovensko. Aj len my tu na tom našom piesočku sa tak hráme a budeme rozprávať, aká ona je zlá a neviem čo všetko, ale v skutočnosti nepočúvate v mnohých tých otázkach kritiku na jej hlavu z ostatných členských štátov Európskej únie.

Takže opäť neháčme to na ňu, že či ona dokáže budovať alebo nebudovať. Aspoň máme nejaký hlas tej Európskej únie. Kľudne si spomeňme na to.

Napríklad, keď sa vyjednávali minské dohody, tak ich ponad hlavu Európskej únie dojednávalo Francúzsko a Nemecko. A vtedajšia vysoká predstaviteľka pre zahraničnú politiku nepovedala vlastne ani slovo a nemala ešte ani taký hlas ako Kaja Kalas.

Keď sa dnes rozprávame o tom, že niektoré výroky Kaje Kalas sú kontroverzné alebo že vyvolávajú diskusiu, tak je to práve preto, že aspoň tú Kaju Kalas je už dnes počuť na rozdiel od jej predchodky.

Pán Bartek, tu je naozaj, ak dovolíte, pán Bartek, moja otázka.

Tu je naozaj, môžete reagovať, samozrejme, ale tu je naozaj taká dilema.

Tak ona hovorí to, čo si myslí a naozaj niektoré tie veci pomenúva tak ako mnoho iných ľudí. Povedzme tú ofenzívu v Gaze, tie strašlivé obrázky, ktoré odtiaľ prichádzajú.

Tak čo má hovoriť pravdu alebo má byť viac diplomatkou a budovať nejak tie vzťahy aj s veľmocami a s mocnosťami, ktoré vo svete momentálne nerobia, poviem to takto, pozitívnu prácu?

Pán Bartek, ja zareagujem, ale dovoľte mi ešte naozaj na pána Batora, pretože on už sa správa ako ten Šimečka za ten jeho povestný výrok, že Slovenská republika ťahá konkurencieschopnosť Európskej únie dole.

Pán Bátor v podstate rozpráva niečo podobné len v inom duchu na tej zahraničnopolitickej a diplomatickej rovine.

Pán Bátor, po prvé, ja budem vždy obhajovať to, aby sme mohli na našu armádu a na výdavky do NATO používať jednoducho aj projekty duálneho využitia.

Ja budem obhajovať a vždy budem hovoriť, že pre Slovenskú republiku bude lepšie, ak budeme môcť týchto zdrojov a na to s tým v tejto chvíli súhlasí stavať napríklad aj nemocnice, ktoré by v prípade ohrozenia boli dôležitou infraštruktúrou Severoatlantickej aliancie a v mierových časoch budú pomáhať našim občanom Slovenskej republiky.

Ja hovorím áno, musíme vedieť, kde nás tlačí bezpečnostná topánka.

Ja som preto napríklad podporoval to, čo nám bývalý minister obrany naď váš budúci koaličný partner rozdal systémy protivzdušnej obrany.

Ja som plne podporoval.

Áno, systém protivzdušnej obrany Barák je jedna z najlepších volieb a potrebujeme ho tu mať.

A dovolím si povedať, že Slovenská republika, keď bude mať všetky tieto systémy na Slovensku, bude jednou z najlepšie chránených.

A toto robíme po vás a po vašich koaličných partneroch za to, akým spôsobom oni hazardovali s našou bezpečnosťou.

Ale ja odmietam iba slepo navyšovať výdavky do zbrojenia bez toho, aby sme mali nejaký reálny cieľ, pretože aj momentálne to vidíme, že nie aj väčšie krajiny Európskej únie absolútne nesúhlasia s tým navyšovaním a skokovým navyšovaním do zbrojenia, pretože realita nejaká ekonomická je taká a ja radšej budem obavovať financovanie nemocníc, financovanie opráv mostov ako financovanie len zbraní.

Dobre?

Takže takýto je rozdiel medzi nami a vami.

A keď sa týka tej Kaj Kalasovej, prosím vás, vy nerozprávajte, že to iba my si vymýšľame a že my iba podrývame autoritu Kaj Kalas.

Veď sa pozrite do Nemecka.

Už aj z Nemecka, aj z nemeckých strán zaznieva jasný hlas o tom, že napríklad Kaja Kalas nebude ani spôsobiť na to, aby viedla mierové rokovania napríklad medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou, aby ona sedela za Európsku úniu pri stole.

To nehovoríme momentálne v tejto chvíli ani my.

Ja neviem, či ste si napríklad teraz nevšimli, že veľké výhrady k pani Kalas zaznievajú aj z Bulharska, kde už dokonca povedal aj nový bulharský premiér, že on nebude podporovať ďalšie balíky sankcií voči Ruskej federácii.

To nie je naša retorika.

Nie je jeden moment, kedy by Slovenská republika bez toho, aby si nehájila nejaký svoj záujem, napríklad dovoz ropy z Ruskej federácie cez Ukrajinu na Slovensko, že by sme len tak z plezíru bombardovali nejaké rozhodnutia Európskej únie.

Ak máme k niečomu výhrady, je to práve kvôli tomu, že sme členský štát Európskej únie a aj Európska 27 musí prihliadať na záujmy každého jedného členských štátov krajín, čiže nie len na Ukrajinu, ale aj na nás.

A v tomto my sa budeme obhajovať a byť za naše záujmy.

Na tom nie je nič zlé.

Aj napriek tomu, že sme v Európskej únii partnermi.

Má Kaja Kalas hovoriť to, čo si myslí, alebo má byť viac diplomatkou, uhladenou a nekomentovať, aj keď svetové mocnosti robia nejaké tie prešľapy?

Tak viete, Kaja Kalas nie je rešpektovaná nikde.

Jasne to bolo pocítené aj zo Spojených štátov amerických.

Jasne to zaznieva aj z Ruskej federácie.

A jej posledné vyjadrenia napríklad o tom, keď povedala, že mali by sme začať v Európskej únii piť.

Toto iba opäť opakujem, je oficiálne vyjadrenie šéfky diplomacie Európskej únie, že by sme mali začať piť.

No až tak oficiálne to vyjadrenie nebolo.

Povedala to niekde pomimo a myslím si, že to myslela ako žart.

Ale sú tu vážnejšie výroky.

Kaja Kalas napríklad, keď porovnávala Izrael a jeho politiku k aparteidu.

Pán Bátor, nech sa páči ešte vaša reakcia.

Áno, určite. Zareagoval som. Je tu niekoľko vecí.

Ja ďakujem pekne, pán Bartek, že ste ocenili ten systém Barák, pretože systém Barák vybral pán Nať.

Spravil Nať kompletné výberové konanie.

Bolo tam asi 14 rôznych subjektov.

Poproste pána súčasného ministra obrany, nech vám sprístupní ten spis, ktorý mám taký pocit, že bol minimálne na vláde ešte za pána Naďa neskôr asi aj v národnej rade, kde bola kompletná analýza.

Ja som ju dokonca čítal v kancelárii prezidenta, z ktorej nám vyšlo, že máme nakúpiť ten systém Barák.

Bol by tu už oveľa skôr, keby pán minister obrany nešpekuloval nad ním ďalší čas a nakoniec ho obstaral tak či tak.

Ale ďakujeme pekne za pochvalu bývalej vlády, že áno, ja s tým súhlasím.

Ten systém je fajn.

Ak tu niekto rozdal našu nejakú protiraketovú obranu, tak sa pozrime na aktuálnu kauzu, kde zrazu sa technika, ktorá bola zodpovedná aj za ochranu časti nášho vzdušného priestoru, ocitla v súkromných rukách a ide teraz byť predaná pravdepodobne do Afriky.

A podľa všetkých tých obrázkov, ktoré sme videli, tak to bola funkčná technika, ktorá sa predala ako šrot a bude sa predávať ako komerčná funkčná technika.

A poďme sa potom pýtať, kde skončí ten rozdiel v tých miliónoch, keď rozprávame o tom.

Už tu bolo dokonca aj policajné orgány jasne povedali, čo sa týka toho darovania systému S-300 na Ukrajinu.

Ja rozumiem, že vás to nahnevá.

Rozumiem, že vás to štve, že ešte aj polícia dala za pravdu bývalej vláde.

Aj mňa by to naštvalo, pravdu povediac, ale taký je svet.

Čo sa týka pani Kalas, tak sa niekedy choďte, škoda, že vy tam nemáte prístup.

Choďte sa niekedy pozrieť, keď pani Kalas rokuje s európskymi lídermi, ako sa k nej správajú, ako ju počúvajú a že má kontroverzné niektoré výhrady alebo výroky.

Súhlasím, pán Bielik.

Ja si myslím a odpovediac na vašu otázku, ona je stále vysoká predstaviteľka Európskej únie.

Zahraničná politika je oblasť, ktorá žiaľ alebo našťastie podlieha konsenzu všetkých členských štátov a myslím si, že Kaja Kalas by mala reprezentovať názor, ktorý si lídri dohodnú za tým stolom.

Posledná poznámka na adresu Bulharska.

Vôbec nie som prekvapený, pán Bartek, že citujete práve Bulharsko, kde teraz nastúpila veľmi silne proruská vláda.

Opäť budete mať kamarátov, aby ste sa mali s kým družiť.

Nazýva sa to nová vláda a jej hlavná strana Progresívne Bulharsko.

Paradoxne.

A čo sa týka ešte Kaj Kalas, tam moja otázka smerovala k kontaktom, ktoré ona má mimo Európskej únie. Ona predsa nemá pôsobiť dovnútra, ale smerom navonok.

Pán Bartek, nech sa páči.

>> Musím zareagovať. Pán Bátor, ja viem, že vy v Progresívnom Slovensku máte reálny problém s rešpektom ku demokracii. V Bulharsku prebehli demokratické voľby a na základe vôle občanov v Bulharsku bola zostavená nová vláda. Dobre? Tak prosím vás, nechajte na občanoch Bulharska, akým spôsobom sa oni rozhodli, kto bude spravovať ich krajinu. Dobre? A nechajte si tieto nálepky na neskôr, lebo toto viete len vy v Progresívnom Slovensku pomenovať.

Zobrazena první část přepisu (27 598 z 36 270 znaků).